כוורת מבזקים כוורת עולמית

ליאונרדו דיקפריו מעיד במשפט שחיתות נגד חבר הפוג’יז

ליאונרדו דיקפריו היה בוושינגטון ביום שני – לא כדי ללחוץ על המחוקקים בנוגע למטרותיו הסביבתיות או כדי לצלם עוד להיט שובר קופות, אלא כדי להעיד במשפט שחיתות פוליטית בהשתתפות כוכב היפ הופ משנות ה-90 ואיש כספים מלזי מבויש. פראס מישל, חבר בשלישייה המוזיקלית האמריקאית “הפוג’יז”, עומד בפני אישומים בגין האשמות שסייע להזרים בסתר כספים מלואו טאק ג’ו – איש העסקים המלזי שעמד בלב השערורייה – כדי להשפיע על הפוליטיקה האמריקאית. דיקפריו כבש את אולם בית המשפט ביום שני, וסיפר לחבר המושבעים על מסיבות שערך לואו – פרשיות ראוותניות שמומנו לכאורה מכספים שנבזזו מקרן העושר הריבונית של מלזיה, הידועה בשם 1 Malaysia Development Berhad, או 1MDB.

כוכב “טיטאניק”, שנקרא להעיד על ידי התביעה, אינו מואשם במעשים פסולים במה שהפך לאחד מתיקי המעילה הגדולים בעולם. השחקן בן ה-48 העיד כי לואו ערך “מספר רב של מסיבות מפוארות עם אנשים רבים ושונים מכל רחבי העולם” על סירות ובמועדוני לילה, לעתים קרובות בנוכחות סלבריטאים – לפעמים כולל מישל. דיקפריו סיפר שהוא ולואו נפגשו לראשונה בסביבות 2010 במסיבה בלאס וגאס, אם כי השחקן, בחיוך, אמר שהוא לא ממש זוכר הכל מהערב. לאחר מכן הוא הוזמן באופן קבוע למסיבות של לואו, כולל חגיגת סילבסטר שבה החוגגים טסו מאוסטרליה לארה”ב במטוס פרטי – כדי לראות את השעונים מכים פעמיים בחצות. “הבנתי שהוא איש עסקים ענק עם קשרים רבים ושונים באבו דאבי, מלזיה… סוג של עילוי בעולם העסקים, מצליח להפליא”, אמר דיקפריו.

כאשר לואו הביע בסופו של דבר עניין במימון סרטו של דיקפריו משנת 2013 “הזאב מוול סטריט”, עורכי דינו של השחקן ובלש פרטי בדקו את איש הכספים המלזי, הידוע גם בשם ג’ו לואו. בסופו של דבר הם נתנו אצבע משולשת על העסקה. “קיבלתי אור ירוק מהצוות שלי ומהאולפנים לקבל את המימון של לואו”, אמר דיקפריו. “זה אומר שבדיקת הרקע הייתה בסדר ושהוא נתפס כאיש עסקים לגיטימי”. דיקפריו גם קיבל מתנות מלואו עבור הקרן הסביבתית שלו. אבל ב-2015, אמר השחקן, הוא ניתק את קשריו עם לואו לאחר שעלו חשדות סביב הקשר שלו להיעלמות מיליארדי דולרים מחשבונות 1MDB. לואו, שנטען כי נמלט לסין ונותר בחיים, השתמש לכאורה בכספי 1MDB כדי לסבסד את אורח חייו המפואר, להשקיע בסרטו של דיקפריו, להתחכך בעשירים ובמפורסמים ולהשפיע על הפוליטיקה.

לואו “הזכיר כבדרך אגב שהוא… היה אמור לתרום תרומה משמעותית למפלגה הדמוקרטית”, העיד דיקפריו. “סכום משמעותי, בסביבות 20 עד 30 מיליון דולר”. “אמרתי, ‘וואו, זה הרבה כסף'”. מישל של הפוג’יז, טוענים התובעים, העביר בחשאי את הכסף מלואו לקמפיין הבחירות מחדש של הנשיא דאז ברק אובמה ב-2012 באמצעות חברות קש, והסתיר את מקור התרומות. זה לא חוקי עבור אזרחים זרים לתרום לקמפיינים פוליטיים בארה”ב. ממשלת ארה”ב טוענת גם כי מישל הסכים להשתתף במאמץ לובי חשאי בשנת 2017 כדי לסייע לממשלת סין “להבטיח את חזרתו” של המיליארדר מתנגד המשטר גואו ונגוי, היושב בארצות הברית. גואו נעצר מאז בעצמו, בחשד שהונה משקיעים. בנוסף, הממשל טוען כי מישל התחייב להישען על ממשלו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ כדי לעצור את חקירת חלקו של לואו בשערוריית 1MDB. מישל, בן 50, הודה כי אינו אשם.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות