האומות מאובטחות ברית המגוון הביולוגי הגלובלית של האו”ם
כוורת עולמית

האומות מאובטחות ברית המגוון הביולוגי הגלובלית של האו”ם

האומות מאובטחות ברית המגוון הביולוגי הגלובלית של האו”ם

(רויטרס) – משא ומתן מיותר מ-100 מדינות השלימו הסכם של האו”ם להגנה על הים הפתוח בשבת, צעד המיוחל שלדברי קבוצות סביבתיות יסייע להחזיר את הפסדי המגוון הביולוגי הימי ולהבטיח פיתוח בר קיימא.

ההסכם המחייב מבחינה משפטית לשימור והבטחת שימוש בר-קיימא במגוון הביולוגי באוקיינוסים, הנדון במשך 15 שנים, סוכם לבסוף לאחר חמישה סבבים של משא ומתן ממושך בראשות האו”ם שהסתיימו בניו יורק ביום שבת, יום לאחר המועד המקורי.

“הספינה הגיעה לחוף”, אמרה נשיאת ועידת האו”ם, רנה לי, לאחר יום אחרון של שיחות מרתון.

האמנה נתפסת כמרכיב מכריע במאמצים העולמיים להביא 30% מהיבשה והים בעולם להגנה עד סוף העשור, יעד המכונה “30 על 30” שהוסכם במונטריאול בדצמבר.

אינטרסים כלכליים היו נקודת דבק מרכזית במהלך סבב המשא ומתן האחרון, שהחל ב-20 בפברואר, כאשר מדינות מתפתחות קראו לחלק גדול יותר מהשלל של “הכלכלה הכחולה”, כולל העברת טכנולוגיה.

הסכם לחלוק את היתרונות של “משאבים גנטיים ימיים” המשמשים בתעשיות כמו ביוטכנולוגיה גם נשאר תחום מחלוקת עד הסוף, וגרר את השיחות.

בגרינפיס אומרים ש-11 מיליון קמ”ר (4.2 מיליון מייל רבוע) של אוקיינוס ​​צריכים להיות מוגנים מדי שנה עד 2030 כדי לעמוד ביעד.

מעט מאוד מהים הפתוח נתון להגנה כלשהי, כאשר זיהום, החמצה ודייג יתר מהווים איום הולך וגובר.

“מדינות חייבות לאמץ רשמית את האמנה ולאשר אותה כמה שיותר מהר כדי להכניס אותה לתוקף, ולאחר מכן לספק את מקומות הקדושים המוגנים במלואם באוקיינוסים שהכוכב שלנו צריך”, אמרה לורה מלר, פעילה של גרינפיס באוקיינוסים שהשתתפה בשיחות.

“השעון עדיין מתקתק לספק 30 על 30. נותר לנו חצי עשור, ואנחנו לא יכולים להיות שאננים”.

(דיווח מאת דיוויד סטנווי בסינגפור; עריכה מאת ויליאם מלארד)

זכויות יוצרים 2023 Thomson Reuters.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות