צילום: (Gary Coronado / Los Angeles Times via Getty Images)
כוורת עולמית

התוכנית של ביידן לשחרור המוני של מהגרים מפסידה שוב בבית המשפט, ומגבירה את המאבק בבית המשפט העליון

לממשל ביידן יש כעת אפשרות להגיש ערעור חירום לבית המשפט העליון.

ממשל ביידן נדחתה בקשתו לעכב צו בית משפט נמוך יותר שחסם אותו מיישום מדיניות המאפשרת שחרור של מהגרים לארה”ב ללא תאריכי בית משפט – ופינה את הדרך לממשל לעשות מאמץ אחרון לבית המשפט העליון .

ביום שני, פאנל של שלושה שופטים של בית המשפט מעגל ה-11 לערעורים הוציא החלטה הדוחה את בקשתו של מנהל ביידן למנוע כניסת תוקף של צו שופטי בית משפט קמא בזמן שהתיק מתנהל בבתי המשפט לגופו של עניין. לממשל ביידן יש כעת אפשרות להגיש ערעור חירום לבית המשפט העליון כדי לעצור את החלטת בית המשפט קמא.

פאנל שופטי המעגל ה-11 לא קנה את הטענות של המחלקה לביטחון המולדת (DHS) בבית המשפט כי אי מתן השהייה יגרום לנזק “בלתי הפיך”.

השופט הפדרלי חוסם את ממשל ביידן מלשחרר מהגרים ללא תאריכי בית משפט כפי שפג תוקפו של סעיף 42

“…הטענות של DHS בדבר פציעה בלתי הפיכה מצלצלות מעט חלולות. ברשומה זו, בהתחשב ברקורד של המחלקה בהגזמת איומים דומים בהליך הבסיסי. לדוגמה, ב-12 בינואר 2023, DHS ייצגה בפני בית המשפט המחוזי כי כל שחרור של השחרור על תנאי+ מדיניות ATD תגרום ל’השלכות הרות אסון’ על ניהול הגבול החל ממחרת”, נכתב בצו של יום שני.

“DHS הציג שוב את אותו ייצוג ב-16 בפברואר 2023. אבל, למען האמת, CBP הפסיקה להשתמש בשיטות ה-ATD של שחרור+ על תנאי החל מה-2 בינואר 2023, ו-DHS מודה כעת שהוא היה מסוגל ‘לנהל[] את יכולת המעצר שלו. מאז ינואר] תוך שימוש בכלים רבים אחרים העומדים לרשותה.’ יכולת המחלקה לברר נזקים עתידיים אינה ודאית במקרה הטוב”, נכתב.

“בהתחשב ברשומה הזו, אנו לוקחים את הטענות האחרונות של DHS בדבר אסון מתקרב אם לא יורשה להשתמש באחת מהמדיניות המערערת בספקנות מסוימת”, נכתב.

המאבק בבית המשפט נובע מתביעה שהגישה התובעת הכללית אשלי מודי מפלורידה על מדיניות גבול שנקבעהב בתזכיר של משמר הגבול בחודש שעבר, שאמרה שניתן להכניס מהגרים למדינה על תנאי – תהליך השמור בדרך כלל ל”הומניטרי דחוף” סיבות או תועלת ציבורית משמעותית” – אם מכס והגנה על גבולות (CBP) עומדים בפני צפיפות יתר.

התזכיר כינה את הפרקטיקה “שחרור על תנאי עם תנאים”, שכן מהגרים נדרשים לקבוע פגישה עם רשויות ההגירה והמכס (ICE) או לבקש הודעה להופיע בדואר.

פלורידה, התובעת הכללית תובעת את ממשל ביידן להפסיק את השחרור ההמוני המתוכנן של מהגרים עם סיום סעיף 42

מודי תבעה לאחר שעלו דיווחים בתקשורת על השחרורים המתוכננים, בטענה שהמדיניות “זהה מהותית” למדיניות “שחרור + ATD” שנחסמה בעבר בבית המשפט.

השופט הפדרלי T. Kent Wetherell II הטיל צו מניעה של שבועיים על מדיניות ממשל ביידן, אשר יראה את שחרור המהגרים ב”שחרור על תנאי בתנאים”, ממש לפני סיומו המתוכנן של צו בריאות הציבור בסעיף 42.

בעוד ש-DHS הכיר בתוכנית לשחרר מהגרים ללא תאריכים בבית המשפט, הוא דחה את הרעיון שהוא מבצע שחרורים “המוניים”, ואמר כי שחרורים אלו מתרחשים רק על בסיס כל מקרה לגופו. דובר DHS אמר לפוקס ניוז דיגיטל בחודש שעבר כי “הדיווחים ש-CBP מאפשרים או מעודדים שחרורים המוני של מהגרים הם שקריים באופן מוחלט”.

החלטת בית משפט המעגל ה-11 מגיעה ימים ספורים לאחר ש-AG Moody הגישה תלונה מתוקנת בתיק, והרחיבה את טיעוניה לכלול כי משמר הגבול ממשיך לשחרר מהגרים בהכרה בעצמם עם תאריך בית משפט (המכונה הודעה להופיע, או NTA) .

למרות שזה קרה ללא הרף במהלך ממשל ביידן, DHS אמר לאחרונה לבית המשפט שהוא נקט בצעדים כדי “לייעל” את התהליך.

לפיכך, פלורידה טוענת לבחינה של מדיניות הסוכנות ולביטולה, בטענה שרוב השחרורים של מהגרים לארה”ב הם בגלל מדיניות ה-NTA/OR. הטיעונים גם אומרים ש-DHS לא הצליח לשקול חלופות לשחרור מהגרים, כולל פתיחה מחדש של מעצר משפחתי וסיום צו ההסכמה של פלורס, המגביל את משך הזמן שבו קטינים יכולים להישאר במעצר.

על המשתף

בן דור יוסי

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות