כוורת עולמית

פינלנד צפויה להצטרף לנאט”ו לפני שבדיה

HELSINKI (AP) – ראש ממשלת שוודיה הודה ביום שלישי כי סביר להניח שהשכנה פינלנד תצטרף לנאט”ו לפני שארצו תצטרף, בשל התנגדותה של טורקיה להצעה השוודית.

אולף קריסטרסון אמר במהלך מסיבת עיתונאים בשטוקהולם ביום שלישי כי היה ברור מאז פסגת מדריד של נאט”ו ביוני שהדרך של פינלנד לחברות הייתה חלקה יותר מזו של שבדיה, וכי כעת סביר יותר ויותר שפינלנד תיכנס ראשונה לנאט”ו.

טורקיה מאשימה את שתי המדינות, ובמיוחד את שוודיה, ברוך מדי כלפי קבוצות שהיא מחשיבה כארגוני טרור או איומים קיומיים על טורקיה, כולל קבוצות כורדיות. בחודש שעבר אמר שר החוץ הטורקי מבלוט קאווזוגלו שלאנקרה יש פחות בעיות עם הצטרפות פינלנד.

מאז שהכריזו על כוונתם להצטרף לברית הצבאית במאי אשתקד, פינלנד ושוודיה הדגישו בעקביות שהן יהפכו לחברות בברית הצבאית במקביל “יד ביד”.

אולם כעת, אמר קריסטרסון לכתבים, “לא מן הנמנע ששוודיה ופינלנד יאושררו בשלבים שונים”.

כל 30 החברות הקיימות בנאט”ו צריכות לאשר חבר חדש. כולם חתמו על פרוטוקולי ההצטרפות של פינלנד ושוודיה בשנה שעברה, ו-28 מהם אישרו את הטקסטים עבור שתי המדינות. מחוקקים הונגריים מוקדם יותר החודש החלו לדון בהצעות החברות של הצמד הנורדי, ובודפשט עשויה לאשרר אותן עד סוף מרץ, ותותיר את טורקיה כמעצר אחרון. היא אומרת שהיא עדיין מחפשת ערבויות והבטחות משתי המדינות.

קריסטרסון אמר כי ההחלטה הסופית נמצאת בידיה של טורקיה וששבדיה מוכנה לטפל במצב שבו פינלנד נכנסת לנאט”ו ללא שוודיה.

הוא חזר על מה שאמר בעבר מזכ”ל נאט”ו, ינס סטולטנברג, שזה יהיה רק ​​עיכוב.

“בעיקרון, זה לא קשור לשאלה אם שבדיה תהפוך לחברה בנאט”ו, אלא על מתי שבדיה תהפוך לחברה בנאט”ו”, אמר קריסטרסון לכתבים.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות