כוורת ספורט

מונדיאל קטאר 2022: איך קטאר קיימה את ההבטחה שלה

קטאר נבחרה לארח את מונדיאל 2022 היוקרתי ב-2010. המדינה המזרח תיכונית הקטנה התמודדה עם מספר אתגרים לוגיסטיים על מנת להיות מוכנה בזמן והחלה להיערך לאירוע בהיקף חסר תקדים.

בשנים שקדמו למונדיאל, קטאר החלה בפרויקט בנייה מסיבי כדי לבנות את התשתית הדרושה לטורניר. הפרויקט כלל בניית שבעה אצטדיונים חדשים והרחבה ושיפוץ של אצטדיונים קיימים. האצטדיון הבינלאומי ח’ליפה, אחד מאתרי הספורט המרכזיים במדינה, עבר מתיחת פנים משמעותית לקראת המונדיאל. כעת ניתן לארח למעלה מ-40,000 צופים באצטדיון המורחב, שצויד בטכנולוגיה חדישה לשיפור חוויית הצפייה של האוהדים.

האצטדיון האייקוני של לוסיל זכה לכינוי היהלום שבכתר המונדיאל של קטאר. האצטדיון מכיל 86,000 מקומות ישיבה והוא אחד האולמות המתקדמים בעולם. למעלה מ-800,000 אוהדים ביקרו באצטדיון במהלך עשרת המשחקים שהתקיימו בו. “זו ליגה שונה לחלוטין מבחינת חוויית הצופים”, הסביר תמים אל עבד, מנהל הפרויקט של האצטדיון האייקוני לוסייל. “לכן, עבור האוהדים לממש את התשוקה הזו בקערת הישיבה הזו, זה משהו מדהים באמת. זו חוויה שדומה יותר לסטמפורד ברידג’ או לאנפילד שבה אנשים נמצאים כמעט ממש בקצה המחזה”.

כחלק מההכנות לטורניר, קטאר גם חידשה את תשתיות התחבורה שלה כדי להכיל את זרם המבקרים. השלמת מערכת המטרו החלקה ארכה שש שנים, והפעילות החלה במאי 2019. כל אצטדיון היה נגיש בקלות הודות לשירות הרכבות הרגיל. התחבורה הציבורית הייתה ללא תשלום לכל אוהד עם כרטיס חייא למשך הטורניר. כחלק מההכנות למונדיאל, גם תשתית האירוח והפנאי שופרה כדי לספק למבקרים אפשרויות לינה איכותיות. מספר מלונות חמישה כוכבים נבנו, וקיימים שופצו. גם המסעדות ובתי הקפה במדינה עברו שיפוצים כדי להציע לתיירים מגוון רחב של אפשרויות לסעודה. קטאר גם סיפקה מגוון נקודות חמות תיירותיות לאותם זיכרונות מושלמים שנעשו במהלך הביקור. למקומות אלה היה רקע של יצירות אמנות יפות שמטרתן לאחד אנשים.

לורנצו קווין היה האמן של היצירה “שער המאה” של יונדאי שהוצגה בפסטיבל האוהדים של פיפ”א במשך כל הטורניר. בעוד שהמסר של יצירתו היה דווקא קיימות סביבתית, לקווין עצמו יש אמונה כוללת שאמנות מאחדת אנשים.

“לאמנות יש את היכולת להפיץ אלף מילים, אתה יודע, ולגעת באנשים בצורה אחרת, בצורה ישירה יותר”.

(לורנצו קווין אמן ‘מטרת המאה’)

“אני חושב שהדבר הגדול במונדיאל הוא שכולנו מאוחדים בתשוקה אחת. התשוקה, כמובן, לכדורגל. אז יש לך אנשים מכל תחומי החיים וממדינות שונות, אמונות שונות, אבל כולם מתאחדים. הם אוהבים את הספורט הזה, והם מגבים את המדינה שלהם”.

למרות האתגרים והמכשולים של קטאר בהכנות למונדיאל, המדינה אירחה טורניר מוצלח להפליא. האצטדיונים, תשתיות ענף התחבורה והאירוח היו מוכנות בזמן, והאירוע זכה להצלחה מסחררת מצד האוהדים והשחקנים כאחד.

לקראת סיומו של מונדיאל 2022, קטאר יכולה להביט לאחור על המסע שלה להתכונן לטורניר בגאווה. המדינה התגברה על אתגרים משמעותיים כדי לספק אירוע בלתי נשכח וביססה את עצמה היטב כשחקן מרכזי בעולם הספורט הבינלאומי. יש להם תוכניות גדולות לעתיד, והשאיפות שלהם לשנות תפיסות לגבי המזרח התיכון יאפשרו להרבה יותר אירועי ספורט להתקיים באזור במשך עשרות שנים קדימה.

לקטאר יש תוכניות גדולות לעתיד, ושאיפותיה לשנות תפיסות לגבי המזרח התיכון יאפשרו לאירועי ספורט רבים יותר להתקיים במדינה וברחבי האזור במשך עשרות שנים קדימה.

 

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות