כוורת עולמית

הרוסים מגבירים את ההתקפה על באחמוט, כוחות אוקראינים מנסים לחפור פנימה

(רויטרס) – כוחות רוסים ביצעו התקפות מתמשכות על העיר באחמוט שבמזרח אוקראינה בחתירתם לפריצת דרך במלחמה שנמשכה שנה, ובכיר אמריקאי אחד חזה הישגים טריטוריאליים קצרי טווח לרוסיה.

כלי טיס אוקראינים פתחו שלוש תקיפות באזורי ריכוז של כוחות רוסים, כך לפי הודעת המטה הכללי של הכוחות המזוינים של אוקראינה ביום שלישי בלילה.

לבקהמות הייתה אוכלוסיה של לפני המלחמה כ-70,000 תושבים, אך היא נהרסה במהלך חודשים של לחימה כמוקד של תקיפות רוסיות והגנה אוקראינית נחושה.

“החלק הקשה ביותר, כמו קודם, הוא באחמוט והלחימה החיונית להגנת העיר”, אמר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי בנאום הווידאו הלילי שלו.

“רוסיה בכלל לא לוקחת בחשבון אנשים ושולחת אותם בגלים מתמידים נגד העמדות שלנו, עוצמת הלחימה רק הולכת וגוברת”, אמר זלנסקי.

השתלטות רוסית על באחמוט תפתח את הדרך לתפיסת המרכזים העירוניים האחרונים שנותרו במחוז דונייצק התעשייתי.

בעוד שרוב ההתקפות הרוסיות התמקדו בבחמוט ובערים וכפרים אחרים בדונייצק, בהצהרה הצבאית נאמר כי כוחות רוסים הפגיזו יותר מ-20 יישובים באזורים צפוניים ליד הגבול הרוסי: צ’רניהיב, סומי וחארקוב.

רויטרס לא הצליחה לאמת דיווחים בשדה הקרב.

סוכנות הידיעות הממשלתית של רוסיה RIA פרסמה קטע וידאו שלדבריה הראה מטוסי קרב רוסים מסוג Su-25 שואגים מעל בחמט.

“אנחנו שמחים שהם שלנו”, אומר אדם בקליפ שזוהה כלוחם של קבוצת וגנר שכיר החרב, ומוסיף שהמטוסים עזרו להם “פסיכולוגית”.

בוושינגטון, בכיר ההגנה האמריקני, קולין קאהל, אמר ביום שלישי לשימוע בקונגרס כי קווי החזית של המלחמה הם “סיסמה מושחתת” ואין שום דבר המצביע על כך ש”הרוסים יכולים לשטוף את אוקראינה ולהשיג הישגים טריטוריאליים משמעותיים בכל עת בזמן הבא. שנה בערך.”

קאהל דיבר במהלך שימוע שהתמקד בפיקוח על הסיוע הצבאי של כמעט 32 מיליארד דולר שהממשל של הנשיא ג’ו ביידן סיפק לאוקראינה מאז פלישת רוסיה ב-24 בפברואר בשנה שעברה, כולל מל”טים, מערכות ארטילריה ארוכות טווח ויכולות הגנה אווירית.

אוקראינה חיפשה נשק כדי להגן על עצמה מפני גלי התקפות טילים ומזל”טים רוסיים שבעומק החורף פגעו ברשת החשמל ובתשתיות אחרות, הרגו מאות אזרחים והשאירו מיליונים ללא חשמל ומים.

כחלק מחקירה האם הפיגועים סותרים את אמנות ז’נבה בנושא סכסוך צבאי, התובע העליון של בית הדין הפלילי הבינלאומי קארים חאן שהה ביום שלישי באוקראינה.

“באופן כללי אנחנו רואים בבירור דפוס, אני חושב, במונחים של מספר, היקף ורוחב ההתקפות נגד רשתות החשמל של אוקראינה ואנחנו צריכים לבדוק למה זה מתרחש; האם הן מטרות לגיטימיות או לא?” אמר חאן לכתבים בעיירה וישהורוד צפונית לבירה קייב.

במקום אחר, שרי חוץ מרחבי העולם ייפגשו בניו דלהי ביום רביעי וחמישי בצל מלחמת רוסיה באוקראינה והמתחים בין ארה”ב לסין.

בפגישה ישתתפו שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן וג’יימס קלוורלי הבריטי, בעוד שסין צפויה לשלוח את שר החוץ שלה, צ’ין גאנג.

הודו לא רוצה שאוקראינה תשלוט באירוע, אבל היא תעמוד בראש סדר היום, אמר גורם במשרד החוץ ההודי שדיבר בעילום שם.

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, חזר ביום שלישי על עמדתה של מוסקבה לפיה היא פתוחה למשא ומתן לשלום אך אוקראינה ובעלות בריתה המערביות חייבות לקבל את סיפוחה של רוסיה את אזורי דונייצק, לוהנסק, חרסון וזפוריז’יה לאחר משאלי עם בספטמבר האחרון שרוב הממשלות אמרו שהם בלתי חוקיים.

למרות כמה כישלונות בשדה הקרב במה שמוסקבה מתארת ​​כ”מבצע צבאי מיוחד” להגנה על האינטרסים הביטחוניים הרוסיים, הכוחות הרוסיים עדיין שולטים בכחמישית מהשטח בשכנתה אוקראינה הנוטה לאירופה.

ממשלתו של זלנסקי שללה עד כה שיחות עם מוסקבה ודרשה מהכוחות הרוסים לסגת לגבולות אוקראינה ב-1991 – השנה שבה ברית המועצות התמוטטה.

(דיווח על ידי לשכות רויטרס; כתיבה מאת גרנט מקול; עריכה מאת דיוויד גרגוריו)

זכויות יוצרים 2023 Thomson Reuters.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות