כוורת עולמית

אין סיכון למלחמה במולדובה בזמן שאוקראינה מחזיקה מעמד

CHISINAU (רויטרס) – הנשיאה מאיה סנדו אמרה ביום שישי שהיא לא רואה סכנת מלחמה במולדובה בזמן שרוסיה נלחמת באוקראינה, למרות מה שלדבריה הם מאמצים רוסיים לערער את היציבות במדינתה.

סנדו פרסם קריאת התכנסות במהלך נאום בפני הפרלמנט, בירך את אוקראינה על שהחזיקה מעמד מול רוסיה מאז פלשת מוסקבה לפני יותר משנה, ודחק במולדובים להתאחד מאחורי ההצעה של הרפובליקה הסובייטית לשעבר להצטרף לאיחוד האירופי.

“אין סכנה שמלחמה תגיע למולדובה בזמן שאוקראינה נלחמת”, אמר סנדו לפרלמנט.

“אני רוצה להרגיע את אזרחינו שמולדובה לא נמצאת כעת בסכנת מלחמה כלשהי. הצבא הרוסי לא יכול להגיע לכאן בזמן שאוקראינה מחזיקה מעמד – ו(כך) מגן על מולדובה. אנו אסירי תודה לאוקראינים על אומץ לבם ואהבת החופש שלהם”.

מולדובה, מדינה קטנה המונה 2.6 מיליון נפשות הנדחקות בין אוקראינה ורומניה, מתמודדת עם בעיות רבות – כולל משבר אנרגיה, עוני גובר ומתחים חברתיים – שהוחמרה בעקבות מלחמת רוסיה באוקראינה.

סנדו חזר על האשמות, שהוכחשו על ידי מוסקבה, לפיהן רוסיה רוצה לערער את היציבות במולדובה.

היא אמרה שרוסיה, שיש לה חיילים הממוקמים באזור טרנסדניסטריה המתנתקת במולדובה, תמשיך לנסות לערער את היציבות במדינתה “מבפנים” ושיבחה את רשויות אכיפת החוק על חסימת הניסיונות לזרוע כאוס.

בשבועות האחרונים עצרו השלטונות במולדובה כמה פעילים פרו-רוסים לכאורה שלדבריהם ניסו להיכנס למדינה. היו גם כמה הפגנות שאורגנו על ידי מפלגה פרו-רוסית בבירה קישינב.

“כל עוד אני נשיא, מולדובה תחזיק מעמד”, אמר סנדו, שהפך לנשיא ב-2020.

“ב-2030 מולדובה צריכה להיות חברה באיחוד האירופי”, אמרה. “אני קורא לכל הכוחות הפוליטיים לשים את ההצטרפות לאיחוד האירופי מעל כל האינטרסים ולתמוך בתנועה זו ללא תנאי”.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות