דליפת מפעל גרעיני לא דרשה הודעה פומבית
כוורת עולמית

דליפת מפעל גרעיני לא דרשה הודעה פומבית

דליפת מפעל גרעיני לא דרשה הודעה פומבית

העיכוב בהודעה לציבור על הדלפת נובמבר העלה שאלות לגבי בטיחות הציבור ושקיפות, אך מומחים בתעשייה אמרו ביום שישי מעולם לא היה איום על בריאות הציבור. לדבריהם, Xcel Energy הודיעה מרצון לסוכנויות המדינה ודיווחה על דליפת הטריטיום לנציבות הרגולטורית הגרעינית זמן קצר לאחר אישורה ושהדליפה של 400,000 גלונים (1.5 מיליון ליטר) של מים רדיואקטיביים מעולם לא הגיעה לסף שהיה מחייב הודעה לציבור.

“זה משהו שאנחנו נאבקים בו כי יש דאגה כזו לגבי כל דבר שהוא גרעיני”, אמרה ויקטוריה מיטלינג, דוברת הוועדה לרגולציה גרעינית. “הדאגה מאוד מאוד מובנת. לכן אני רוצה להבהיר במיוחד את העובדה שהציבור במינסוטה, האנשים, הקהילה ליד המפעל, לא היה ואינו בסכנה”.

גורמים רשמיים במדינה אמרו שבעוד שהם ידעו על ההדלפה בנובמבר, הם המתינו לקבל מידע נוסף לפני שיפרסמו הודעה פומבית.

“ידענו שיש נוכחות של טריטיום בבאר ניטור אחד, אולם Xcel עדיין לא זיהתה את מקור הדליפה ומיקומה”, אמר דובר הסוכנות לבקרת זיהום במינסוטה, מייקל ראפרטי, ביום חמישי. “כעת, כשיש לנו את כל המידע על היכן התרחשה הדליפה, כמה שוחרר למי התהום ומי התהום המזוהמים עברו מעבר למיקום המקורי, אנו חולקים את המידע הזה”.

טריטיום הוא איזוטופ רדיואקטיבי של מימן המופיע באופן טבעי בסביבה ומהווה תוצר לוואי נפוץ של פעילות מפעל גרעיני. הוא פולט צורה חלשה של קרינת בטא שאינה מרחיקה לכת ואינה יכולה לחדור לעור האדם, על פי הוועדה לפיקוח גרעיני.

אדווין לימן, מנהל בטיחות אנרגיה גרעינית עם איגוד המדענים המודאגים, אמר שסיכון בריאותי יתרחש רק אם אנשים צורכים כמויות גבוהות למדי של טריטיום. הסיכון הזה מוכל אם הפלטה תישאר באתר החברה, מה שגורמים ב-Xcel Energy ומינסוטה אמרו שזה המקרה.

אם גורמים רגולטוריים בטוחים שזה לא זז מהאתר, אנשים לא צריכים לדאוג לגבי הבטיחות שלהם, הוא אמר, והוסיף שחברות נוקטות בדרך כלל בפעולה כאשר בארות ניטור באתר מזהות רמות גבוהות של מזהמים כמו טריטיום.

מיטלינג אמר כי אין דרישה רשמית למפעלים גרעיניים לדווח על כל דליפות הטריטיום לוועדת הרגולציה הגרעינית. במקום זאת, Xcel Energy הסכימה בעבר לדווח למדינה על דליפות טריטיום מסוימות. כאשר Xcel Energy חולקת מידע עם המדינה, היא חולקת אותו גם עם הנציבות.

הוועדה פרסמה הודעה על ההדלפה באתר האינטרנט שלה ב-23 בנובמבר, וציינה כי המפעל דיווח על כך למדינה יום קודם לכן. הדו”ח סיווג את הדליפה כלא חירום. בהודעה נאמר כי מקור הטריטיום נחקר באותה עת.

מעבר לכך, לא הייתה הודעה רחבה לציבור לפני יום חמישי.

רפרטי אמר שדרישות הגילוי נופלות למתקן, וסוכנויות המדינה היו מודיעות לתושבים מיד לו היה איום מיידי לבריאות ולסביבה.

רפרטי אמר כי הסוכנות לבקרת זיהום במינסוטה החליטה לשתף מידע על תפקידה בפיקוח על הניקיון כעת “מכיוון שיש לנו פרטים נוספים על המיקום והתנועה הפוטנציאלית של הזיהום, צעדים שננקטים כדי לשלוט על הפלומה ותוכניות לשיקום כולל אחסון לטווח קצר של מים מזוהמים.”

מיטלינג אמר שאין מסלול לטריטיום להיכנס למי השתייה. במתקן קיימות קידוחים לניטור מי תהום במעגלים קונצנטריים, ועובדי המפעל יכולים לעקוב אחר התקדמות המזהמים על ידי הסתכלות אילו בארות מזהות כמויות גבוהות יותר. יש גם פקחים של ועדת הרגולציה הגרעינית באתר, ומשגיחים על התגובה.

מהחברה נמסר כי הדליפה הגיעה מצינור בין שני בניינים.

Xcel אמרה כי היא התאוששה כ-25% מהטריטיום שנשפך עד כה, כי מאמצי ההתאוששות יימשכו וכי היא תתקין פתרון קבוע באביב הקרוב.

Xcel שוקלת לבנות מיכלי אגירה מעל הקרקע עבור המים המזוהמים שהיא משחזרת ושוקלת אפשרויות לטיפול, שימוש חוזר או סילוק סופי של הטריטיום והמים שנאספו. הרגולטורים של המדינה יסקרו את האפשרויות שהחברה בוחרת, כך מסרה הסוכנות לבקרת זיהום במדינה.

הוועדה הרגולטורית אמרה כי דליפת טריטיום מתרחשת מעת לעת במפעלים גרעיניים, אך הן הוגבלו לנכסי מפעל או כללו רמות נמוכות כל כך מחוץ לאתר שהן לא השפיעו על בריאות הציבור. Xcel Energy דיווחה על דליפת טריטיום קטנה במונטיצ’לו ב-2009.

מפעל מונטיצלו נמצא כ-35 מייל (55 ק”מ) צפונית-מערבית למיניאפוליס, במעלה הזרם מהעיר על נהר המיסיסיפי.

שלבי בורמה, שגרה דקות ממקום הדליפה, אמרה שהחדשות – שבועות הקרובים לאחר ירידת רכבת בגבול אוהיו-פנסילבניה הותירה דאגות מתמשכות לגבי אוויר, אדמה ומי תהום מזוהמים – גורמת לה לדאוג לגבי כמות גדלה של כימיקלים ב הסביבה.

“אני חושב שזה די מדאיג שהם לא הודיעו לציבור מיד”, אמרה בורמה. “הם אמרו שזה לא יגרום נזק, אבל קשה להאמין כשהם חיכו כמה זמן לצאת עם זה לציבור.”

פיליס דיווחה מניו יורק, ביראבן מפייר, דרום דקוטה. כותבי Associated Press טרישה אחמד וסטיב קרנובסקי במיניאפוליס ומרגרט סטאפורד בקנזס סיטי, מיזורי, תרמו לדוח זה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות