כוורת עולמית

מי הם הילדים האוקראינים בלב צו המעצר של פוטין?

קייב (רויטרס) – בצו המעצר שלו נגד ולדימיר פוטין, בית הדין הפלילי הבינלאומי האשים את נשיא רוסיה בפשע המלחמה בגירוש בלתי חוקי של אנשים, בפרט ילדים, והעברה בלתי חוקית שלהם מאזורים כבושים באוקראינה לפדרציה הרוסית.

ה-ICC הוציא צו נפרד על אותו האשמה עבור מריה אלכסייבנה לבובה-בלובה, הנציבה הרוסית לזכויות ילדים.

מוסקבה דחתה את המהלך של יום שישי, כאשר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב כינה את ההאשמות “מקוממות”. רוסיה, שהכחישה כי היא מכוונת לאזרחים מאז פלישתה בפברואר אשתקד, הכחישה שוב ושוב שכוחותיה ביצעו זוועות, ודחתה את האשמות העבר על העברה לא חוקית של אוקראינים.

להלן כמה עובדות ונתונים מרכזיים שסופקו על ידי הרשויות באוקראינה בנושא:

– דריה הרסימצ’וק, יועצת-נציבת נשיא אוקראינה לזכויות ילדים ושיקום, תיארה בראיון לרויטרס ב-17 במרץ חמש דרכים עיקריות שבה אמרה שרוסיה השתמשה כדי להעביר ילדים אוקראינים באופן בלתי חוקי.

להציע למשפחות המתגוררות באזורים כבושים לקחת ילדים לחופשות במחנות ילדים רוסים ולא להחזיר אותם בפרק זמן מוסכם;

הוצאת ילדים אוקראינים ממוסדות טיפול באזורים כבושים;

הפרדת ילדים מהורים במחסומי סינון – המקומות שבהם נבדקים ומעובדים אזרחים אוקראינים מאזורים תחת כיבוש רוסי לפני שהם מורשים להיכנס לרוסיה;

לקיחת זכויות הורים באמצעות חוקים שנאכפים בשטחים כבושים;

לקיחת ילדים במקרים בהם שהו עם מבוגרים אחרים לאחר שהוריהם נהרגו במלחמה

– התובע הכללי של אוקראינה, אנדריי קוסטין, אמר ב-17 במרץ שהתובעים חוקרים מקרים של גירוש של למעלה מ-16,000 ילדים מאזורי הכיבוש הרוסי באזורי דונייצק, לוהנסק, חרקוב וחרסון. “אבל הנתון האמיתי יכול להיות הרבה יותר גבוה”, אמר קוסטין בעמוד הפייסבוק שלו.

– אוקראינה הצליחה עד כה להחזיר 308 ילדים, אמרו גורמים רשמיים.

– אירינה ורשצ’וק, השרה לשילוב מחדש של שטחים כבושים זמנית, פרסמה בשבת פנייה פומבית לגורמים רשמיים ברוסיה בבקשה לקבל רשימות של כל היתומים האוקראינים וכל הילדים האוקראינים שהוריהם נשללו מזכויות הורות שנמצאים כעת באזורים אוקראינים כבושים או הועברו באופן בלתי חוקי. לרוסיה.

– דו”ח שפורסם בפברואר על ידי מעבדת המחקר ההומניטרי בבית הספר לבריאות הציבור ייל כחלק ממצפה העימותים, אמר שרוסיה החזיקה לפחות 6,000 ילדים אוקראינים – ככל הנראה רבים נוספים – באתרים בחצי האי קרים וברוסיה שבידי רוסיה שמטרתם העיקרית נראית. להיות חינוך מחדש פוליטי. הדוח אמר כי חוקרי אוניברסיטת ייל זיהו לפחות 43 מחנות ומתקנים אחרים שבהם הוחזקו ילדים אוקראינים, שהיו חלק מ”רשת שיטתית בקנה מידה גדול” המופעלת על ידי מוסקבה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות