כוורת עולמית

“אנחנו צריכים לדעת” – ארגון הבריאות העולמי אומר שלסין יש יותר נתוני מקור קוביד

ארגון הבריאות העולמי אמר ביום חמישי כי הוא בטוח שלסין יש הרבה יותר נתונים שיכולים לשפוך אור על מקורות הקורונה, ודרש מבייג’ינג לשתף מיד את כל המידע הרלוונטי. “ללא גישה מלאה למידע שיש לסין,… כל ההשערות נמצאות על השולחן”, אמר ראש ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייסוס, לכתבים בז’נבה. “זו עמדת ארגון הבריאות העולמי ולכן ביקשנו מסין לשתף פעולה בנושא”, אמר, והתעקש כי אם בייג’ינג אכן תספק את הנתונים החסרים “נדע מה קרה או איך זה התחיל”.

יותר משלוש שנים לאחר שמגפת הקורונה פרצה לראשונה, התעורר ויכוח סוער סביב האופן שבו מקורות המגפה עדיין משתוללים. הנושא מעורר מחלוקת בקרב הקהילה המדעית ואפילו סוכנויות ממשלתיות שונות בארה”ב, בין תיאוריה לפיה הנגיף קפץ באופן טבעי לבני אדם מבעלי חיים לבין תיאוריה הטוענת כי הנגיף ככל הנראה דלף ממעבדה בווהאן – טענה שסין הכחישה בזעם. בסוף החודש שעבר צצו לפתע ראיות חדשות לכך שכלבי דביבון, הידועים כמסוגלים לשאת ולהעביר וירוסים הדומים לנגיף SARS-CoV-2 הגורם לקוביד, היו בשוק הסיני כאשר המחלה זוהתה לראשונה בבני אדם.

החוקרים שנתקלו במפתיע בנתונים הגנטיים אומרים כי הם תומכים – אך אינם יכולים להוכיח בוודאות – את התיאוריה שמקורו של הנגיף בבעלי חיים, וייתכן שהופץ תחילה לבני אדם בשוק בעיר ווהאן. מריה ואן קרקהובה, המובילה הטכנית של ארגון הבריאות העולמי, אמרה לעיתונאי ביום חמישי כי הנתונים החדשים סיפקו “רמזים”, אך לא תשובות ברורות, והתעקשה כי הנתונים “שנאספו בינואר ובפברואר 2020, לפני יותר משלוש שנים” היו צריכים להיות משותפים לפני זמן רב. “בלי מידע, בלי נתונים שיעשו הערכה נכונה, קשה לנו מאוד לתת תשובה קונקרטית. ונכון לעכשיו, אין לנו תשובה קונקרטית כיצד החלה המגפה”, אמרה.

אבל היא הביעה ביטחון ש”המדענים המדהימים” של סין ערכו הרבה יותר מחקרים ואספו הרבה יותר נתונים שיכולים להיות רלוונטיים בחיפוש. “אנחנו יודעים שיש עוד מידע שנמצא שם בחוץ”, אמרה. “אנחנו צריכים מדענים, אנשי מקצוע בתחום בריאות הציבור וממשלות שישתפו את המידע הזה. זה לא משחק”.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
2 הערות
הוותיק ביותר
החדש ביותר תגובה נבחרת
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות
Amber

הנתונים פשוטים. יוצר במעבדה בזדון. הייתר לא מעניין. נכון להיום מליונים מתים ואדם אחד לא שילם על מעשיו.

Aron Kovalski

ארגון החולי העולמי. צריכים להישפט בהאג על פשעים נגד האנושות. משחקים לנו אותה טמבלים.