כוורת העולם הערבי

המגזר העסקי הפרטי ללא נפט הסעודי ברמה הגבוהה ביותר מזה 8 שנים

דיווח בעיתון הסעודי

ריאד – הפעילות העסקית הפרטית הסעודית ללא נפט רשמה את הרמה הגבוהה ביותר בפברואר זה שמונה שנים, הודות לעלייה חזקה בביקוש ותחזית כלכלית אופטימית, על פי סקר שפורסם ביום ראשון.

מדד מנהלי הרכש המנוכי עונתיות של בנק ריאד זינק בפברואר לרמה של 59.8 לעומת 58.2 בחודש הקודם, קצב העלייה המהיר ביותר מאז מרץ 2015. הסקר ציין כי שיפור בתנאים הכלכליים מניע את האמון בפעילות העסקית העתידית לאורך תקופת 12 החודשים הבאים.

העלייה המשמעותית בהזמנות חדשות מעידה על שיפור בתנאים הכלכליים של החברות. תת-מדד ההזמנות החדש עלה ל-68.7 בחודש שעבר, הקריאה הגבוהה ביותר מזה יותר משמונה שנים, מ-65.3 בינואר, והרחיב את מגמת העלייה האחרונה ובונה מומנטום ביקוש חזק. כתוצאה מכך, תת מדד התפוקה רשם עלייה חזקה והגיע ל-65.6 בפברואר לעומת 63.6 בחודש הקודם, מה שהוביל להתרחבות נוספת בגיוס ורכש.

נאיף אלגאית’, כלכלן ראשי בבנק Riyad, אמר ל-Al-Arabiya.net כי מדד מנהלי הרכש (PMI) למגזר העסקי הלא-נפט בסעודיה ביצע במהלך פברואר קפיצה איכותית לרמה הגבוהה ביותר מאז 2015, וכל הסעיפים. מהמדד השיג תוצאות חיוביות.

אלגהית אמר כי ה-PMI כולל חמישה סעיפים, כולל הזמנות חדשות, שרשמו עלייה משמעותית המונעת מהעלייה בביקוש, ומשקלו היחסי במדד הוא 30 אחוז, בעוד שסעיף הייצור עלה בקצב הגבוה ביותר מאז 2015, והיחסי שלו. המשקל במדד הוא כ-25 אחוז.

לדבריו, מחלקת התעסוקה השיגה בחמש השנים האחרונות את שיעור התעסוקה השני בגובהו, עם משקל יחסי של 20 אחוז, בעוד שמחלקת אספקת הספקים הייתה עדה להאצה בפברואר, עם משקל יחסי במדד של כ-15 אחוז. “למרות הידוק התנאים הכספיים, מאזן ההיצע והביקוש נראה חזק, מונע על ידי פרויקטים מתמשכים ברחבי הממלכה, שהובילו לעלייה חדה בייצור ולהזמנות חדשות לחברות, בנוסף לעלייה בביקוש לעבודה. אבל לחצים אינפלציוניים מעלים עלויות לחברות”, אמר תוך שהוא מציין כי שיעור האינפלציה בסעודיה עלה ל-3.4% בינואר, עלייה קלה מהחודש הקודם.

המחירים הגיבו לעלייה בביקוש בעלייה ברורה בעלויות התשומות, במיוחד במגזרי השירותים והבנייה, אמר אלגהית’ והוסיף כי הוא צופה שלחצי עלויות והביקוש הגובר הנוכחי יימשכו בטווח הבינוני.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות