כוורת עולמית

רוסיה מגיבה נגד חבלה אוקראינית במכת טילים אכזרית | דו”ח עולמי

רוסיה פתחה במתקפת טילים מאסיבית באתרים ברחבי אוקראינה בתחילת יום חמישי כגמול על מעשה חבלה לכאורה של כוחות פרו-קייביים – העדות האחרונה לכך שהמלחמה עוברת במהירות מלחימה קונבנציונלית מבוישת לצורה אכזרית וחשאית יותר.

דובר משרד ההגנה הרוסי, סגן גנרל איגור קונאשנקוב, תואר כ”מתקפת תגמול מסיבית”, אמר כי המבצע כוון ל”מתחם הצבאי-תעשייתי” של אוקראינה, כמו גם ל”מתקני אנרגיה המספקים אותם”. זה כלל כמעט 90 טילים ומזל”טים, אמרו גורמים רשמיים אוקראינים, וכוון לתשתיות קריטיות, בעיקר תחנות כוח – טקטיקה שהצבא הרוסי נקט בהשפעה הרסנית על האוכלוסייה האזרחית. קונשנקוב גם הצהיר שרוסיה השתמשה בנשק היפרסוני כחלק מהתקיפות, אם כי טענות דומות של פקידים רוסים בעבר התבררו כשקריות או מטעות.

קונאשנקוב אמר שהמבצע היה הצלחה, תוך שימוש בשפה חזקה שמדגישה את הכובד שבה ראה הקרמלין את מעשה החבלה בשבוע שעבר בעיירת הגבול בריאנסק.

חדשות המדינה הרוסית מיהרו לפרט את ההשפעות ההרסניות של התקיפות על תשתיות אזרחיות, תוך ציטוט של פוסט בטלגרם של ראש ממשלת אוקראינה, דניס שמיהל, שאישר כי ייצור החשמל והפצתו נכשלו בשמונה אזורים במדינה.

“המכה העיקרית הופנתה נגד מערכת האנרגיה של אוקראינה. הם ניסו להרוס אותו שוב. ושוב הם נכשלו. מערכת החשמל נותרה שלמה”, כתב גם שמיחל, לפי תרגום, ואמר כי מפקדת מערכת האנרגיה נותרה פעילה וכי צוותים נפרסו כדי להחזיר את החשמל – פרטים ששירות התקשורת הממלכתי הרוסי Tass השמיט. “יש קורבנות ומתים בקרב אנשים שלווים. יש להעניש את הרוסים על הפשעים האחרים הללו. לא נשכח. לא נסלח”.

גורמים רשמיים ברוסיה אמרו שהתקיפה שימשה נקמה על תקיפה בעיירת הגבול הרוסית בריאנסק ב-3 בפברואר. לטענתם, אנשי מיליציה חמושים ברובים וחומרי נפץ תקפו סיורים צבאיים רוסים. תקיפת מזל”ט לכאורה התרחשה במקביל גם בעיירה Lyubechane, כ-12 מיילים משם.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ייחס כמעט מיד את הפיגוע בבריאנסק ל”חבלנים” בתזמורת קייב ואמר שלפחות ילד אחד נהרג באש הצולבת. מיליציית “חיל המתנדבים הרוסי” נגד פוטין, שבסיסה כיום באוקראינה שם היא נשבעת אמונים לממשלה בקייב, קיבלה אחריות לפיגוע. נראה כי המיליציה, המורכבת בעיקר מאזרחים רוסים, לא הוטמעה בכוחות הלוחמים של אוקראינה האחראים ישירות לגורמים רשמיים בקייב.

ממשלתו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי התרחקה מהדיווחים הפרובוקטיביים ביותר מבריאנסק, כאשר אחד מיועציו הבכירים של הנשיא, מיכאילו פודוליאק, בפוסט בטוויטר שכינה את החשבון הרוסי של המתקפה “פרובוקציה מכוונת קלאסית”.

גורמים רשמיים בקייב אמרו שהם יסכימו להתקפות על השטח הרוסי שמכיל נשק או תשתית תומכת המשמשת למטרות אוקראינה, אך בדרך כלל לא ישתמשו בנשק שסופק מערבית לשם כך, בהתאם לתנאים של הנשיא ג’ו ביידן ואחרים שנועדו למנוע הסלמה סְתִירָה.

מעשה הגמול של רוסיה ביום חמישי הגיע זמן קצר לאחר שהתפרסמו דיווחים על מעשה חבלה נוסף של חיילים פרו-קייבים. כוחות מיוחדים אוקראינים אמרו ביום שני שהם השמידו מגדל תצפית בלתי מאויש, גם הוא בבריאנסק, באמצעות תקיפת מזל”ט – מהלך שאנליסטים רואים בהכרה ציבורית נדירה במתקפה חוצת גבולות.

“(זה) הדגיש את נכונותה ההולכת וגוברת של קייב לפגוע ישירות בשטח הרוסי”, כתבה חברת המודיעין הפרטית The Soufan Group בהערת ניתוח השבוע.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות