השר הנסיך פייסל: ההסכם של סעודיה עם איראן אינו אומר פתרון כל המחלוקות
כוורת העולם הערבי

השר הנסיך פייסל: ההסכם של סעודיה עם איראן אינו אומר פתרון כל המחלוקות

דיווח של העיתון הסעודי

ריאד – שר החוץ הנסיך פייסל בן פרחאן אמר כי ההסכמה של סעודיה עם איראן לחידוש הקשרים הדיפלומטיים לא אומר ששתי המדינות הגיעו לפתרון לכל המחלוקות ביניהן. הוא הדגיש כי ההסכם הסעודי-איראני להשבת היחסים הדיפלומטיים מדגיש את הרצון המשותף של שני הצדדים “לפתור מחלוקות באמצעות תקשורת ודיאלוג”.

הנסיך פייסל אמר זאת בראיון לעיתון אשרק אל-אווסט בעקבות ההחלטה האחרונה של ערב הסעודית ואיראן להחזיר את הקשרים הדיפלומטיים שניתקו ב-2016. ריאד וטהראן גם הסכימו לפתוח מחדש את שגרירויותיהן בתוך חודשיים.

בראיון הראשון שלו מאז הושג ההסכם בחסות סין, אמר הנסיך פייסל שהוא מצפה לפגוש את עמיתו האיראני בקרוב כדי להתבסס על העסקה. “אנחנו מתכוננים לשקם את הקשרים הדיפלומטיים שלנו בתוך חודשיים, אז זה נורמלי שנחליף ביקורים בעתיד”, אמר.

הנסיך פייסל ציין כי הקשרים הדיפלומטיים הם בליבת היחסים בין מדינות. “זה משמעותי שבעתיים עבור שתי מדינות שכנות בסדר גודל של ערב הסעודית ואיראן. הם חולקים כמה קשרים דתיים, היסטוריים ותרבותיים, ולכן ההסכם הושג בחסות ותיווך של סין, וזה היה לאחר מספר סבבים של שיחות במהלך השנתיים האחרונות בעיראק ובעומאן”.

הנסיך פייסל אישר שוב שסעודיה מתקדמת בנתיב ההסלמה שבו בחרה בגלל תחושת האחריות שלה בחיזוק הביטחון והיציבות האזוריים והבינלאומיים. “אנחנו, בממלכה, מקווים לפתוח פרק חדש עם איראן ולחזק את שיתוף הפעולה שיגבש את הביטחון והיציבות וידחוף קדימה את הפיתוח והשגשוג, לא רק בשתי המדינות שלנו, אלא באזור כולו”, אמר.

בהתייחסו למחויבותה של איראן לאי-התערבות בענייני מדינות אחרות, הסביר הנסיך פייסל כי אחת הדרישות החשובות ביותר לפתיחת פרק חדש בקשרים עם איראן היא התחייבות להסכם שנחתם בין שתי המדינות. “אין ספק שגם למדינות שלנו וגם לאזור יש אינטרס להפעיל שיתוף פעולה ותיאום משותפים ולהתמקד בפיתוח במקום בהגמוניה. גישה כזו תשיג את השאיפות והתקוות של עמינו ושל הדורות הבאים לעתיד טוב יותר שיהיה בטוח, יציב ומשגשג”, אמר תוך שהוא מקווה ש”האיראנים חולקים את התקווה והמטרות שלנו ואנו מצפים לעבוד איתם. אותם כדי להשיג אותם”.

שר החוץ הדגיש כי כמדינה שכנה, היציבות והפיתוח של איראן יועילו לאינטרס ולפיתוח של האזור וסעודיה מאחלת לה בהצלחה. הנסיך פייסל אמר כי המשך הפיתוח של איראן ביכולותיה הגרעיניות הוא סיבה לדאגה. “קראנו שוב ושוב לאזור המפרץ והמזרח התיכון להיות נקיים מנשק להשמדה המונית. אנו קוראים לאיראן להתחייב להבטחותיה הגרעיניות ולהגביר את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ואנו נמשיך לעבוד עם בעלות ברית וחברים כדי להבטיח זאת”, אמר.

הנסיך פייסל אמר שהחסות של סין על ההסכם תחזק את הדו-קיום והביטחון באזור, ואת השכנות הטובה בין המדינות. “לשלוש המדינות יש אינטרס משותף בהכנת סביבה אזורית המאופיינת בשלום, ביטחון ויציבות כך שיוכלו לעבוד על בנייה ופיתוח שותפויות אזוריות ובינלאומיות המשיגות פיתוח כלכלי ושגשוג לעם”.

השר ציין כי סעודיה מברכת על היוזמה שהציע נשיא סין שי ג’ינפינג. “היוזמה עבדה איתה כהרחבה של המו”מ שהיא מקיימת עם האיראנים כבר שנתיים. זה לא סוד שסין נהנית מיחסים חיוביים עם סעודיה ואיראן שעזרו להשיג התקרבות ולהדגיש את הדאגות הלגיטימיות של הממלכה”, אמר.

בביקורו האחרון בקייב ובמוסקווה ובדיבור על תיווך סעודי להפסקת מלחמת אוקראינה-רוסיה, הדגיש הנסיך פייסל כי הממלכה מוכנה להפעיל מאמצים ולעבוד עם שתי המדינות כדי להגיע לפתרון מדיני שישים קץ למשבר וללחימה. ומציל חיים. “היינו ועודנו מוכנים להפעיל מאמצים ולעבוד עם שתי המדינות כדי להגיע לפתרון מדיני שיסיים את המשבר והלחימה ויציל חיים”.

הנסיך פייסל ציין כי המאמצים של יורש העצר וראש הממשלה מוחמד בן סלמאן הובילו לחילופי שבויים בין שני הצדדים. “הממלכה התמקדה במתן מענה לצרכים ההומניטריים המיידיים שעלו מהמלחמה, והתגובה ההומניטרית שלנו באוקראינה היא עדות לדחף הזה. המצב מחייב את שני הצדדים, כמו גם את הקהילה הבינלאומית, לעצור את ההסלמה המסוכנת שפגעה בשתי המדינות ובביטחון אירופה והחלישה את שיתוף הפעולה הבינלאומי”, הוסיף.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות