מקור סעודי: איראן ביקשה איתנו שיחות לפני הסכם בייג’ין
כוורת העולם הערבי

מקור סעודי: איראן ביקשה איתנו שיחות לפני הסכם בייג’ין

דיווח בעיתון הסעודי

RIYADH – האיראנים ביקשו לקיים פגישות עם בכירים סעודים הרבה לפני סיום ההסכם ההיסטורי בין שתי המדינות, בתיווך סין, לפי מקור סעודי מיודע היטב.

המקור ציין כי בייג’ין סייעה לריאד להפעיל לחץ על הצד האיראני במהלך המשא ומתן.

לאחר חמישה ימים של שיחות מרתון בבירת סין, סעודיה ואיראן הסכימו ב-10 במרץ לחדש את היחסים הדיפלומטיים שניתקו ב-2016 ולפתוח מחדש את שגרירויותיהן בתוך חודשיים.

צוות המשא ומתן הסעודי כלל נציגים ממשרדי ההגנה והחוץ, המודיעין וביטחון המדינה, כך חשף המקור הסעודי ביום חמישי.

המשא ומתן הסעודי-איראני התמקד בשלוש נקודות מרכזיות, ציין המקור.

המשא ומתן עם איראן כלל כיבוד ריבונותן של מדינות, אמר המקור, והסביר כי ריאד תוכל לשתף פעולה עם טהראן כדי לשרת את שני הצדדים, כך דיווחה Al-Arabiya.net.

לסין היה עניין רב ביציבות ובחלקות הסחר והניווט במפרץ, אמר המקור תוך הדגיש כי התפקיד הסיני הגביר את הביטחון במחויבותה של איראן להסכם עם ערב הסעודית, כפי שציין הוול סטריט ג’ורנל.

המקור קבע כי גישתה של טהראן לסכסוך בתימן תהווה מבחן אמיתי לכוונותיה, במיוחד מאחר שהסכימה להפסיק את חימוש החות’ים.

הוא גם הדגיש את קיומה של מחויבות ביטחונית והגנה דו-צדדית עם איראן שלא לתקוף זה את זה צבאית, או ברמות ביטחוניות ומודיעיניות.

עיתוי ההסכם עם איראן לא היה הפתעה מבחינת ערב הסעודית, אמר המקור בזמן שהסביר כי ריאד הודיעה לבעלות בריתה, כולל ארה”ב, לפני שנסע לבייג’ינג וחתימה על ההסכם עם איראן. “קיבלנו את התמיכה והברכת של בעלות בריתנו לחתום על ההסכם עם איראן”, אמר תוך שהוא חוזר והדגיש כי הממלכה אינה צד לסכסוך בין המערב לסין.

בנוגע לפרטי ההסכם, המקור חשף “הוא חסוי ולא ניתן לחשוף אותו. ועדה משולשת ברמה גבוהה תתכנס מעת לעת למעקב אחר יישום ההסכם”.

לדברי הגורם, תקופה של חודשיים נותנת הזדמנות לברר את רצינותם של האיראנים. “ריאד רוצה שהעם האיראני יחווה את הרנסנס והפיתוח שחווה עמיתו הסעודי”, הוסיף.

שר החוץ הסעודי, הנסיך פייסל בן פרחאן, אישר כי ההסכם לחידוש היחסים הדיפלומטיים אינו אומר פתרון כל המחלוקות בין שני הצדדים. הוא הבהיר כי ההסכם לשיקום היחסים מאשש את הרצון המשותף לפתור מחלוקות באמצעות הידברות.

לאחר ההסכם פורסמה הצהרה משולשת של שלוש המדינות שכללה את ההוראות שנקבעו בה, לרבות אישור ריבונות כל מדינה ואי התערבות בענייני פנים. בהסכם קיימת גם הוראה נוספת שלפיה יערכו שרי החוץ הסעודי ואיראן פגישה כדי להפעיל את הסדר חילופי השגרירים ולדון בדרכים לחיזוק היחסים ביניהם.

האסיפה תבקש גם להפעיל את ההסכם הכללי לשיתוף פעולה בתחום הכלכלה, המסחר, ההשקעות, הטכנולוגיה, המדע, התרבות, הספורט והנוער שנחתם ב-1998.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות