כוורת ספורט

אופ”א פותחת את הדרך לסנקציה: מה יכול לקרות לבארסה?

הפרשה הבינלאומית של ‘מקרה נגריירה’, תשלומים מברצלונה לסגן הנשיא לשעבר של ה-CTA בין 2001 ל-2018, על הפרק בפתיחת חקירה של אופ”א,  שביקשה את המידע הרלוונטי על המקרה מה-RFEF. “בהתאם לסעיף 31(4) לתקנות המשמעת של אופ”א, פקחי האתיקה והמשמעת של אופ”א מונו היום לביצוע חקירה בנושא הפרה אפשרית של המסגרת החוקית של אופ”א על ​​ידי FC ברצלונה ביחס למה שמכונה “תיק נגריירה”, על פי ההצהרה הרשמית של הגוף האירופי. זה לא רק עוד פרק בהסלמה של ‘תיק נגריירה’, שכן כעת נפתחת האפשרות לאופ”א להטיל סנקציות על מועדון הבלאוגרנה.

אופ”א, עם כניסתם לתוקף מאז 2007 של סעיפים 4.02 ו-4.03 לתקנון בתחרויות שלה, קובעת בתקנון שלה את האיסור לשיתוף במפעלים שלהם קבוצות שהיו מעורבות בכל “ניסיון להשפיע על תוצאת המשחק, בין אם לאומי או בינלאומי”. “אי הכשירות הזו יעילה רק לעונה אחת”. אופ”א כבר פסקה במקרים של קביעת משחקים בתחרויות לאומיות וגירשה את המועדונים הפוגעים מהשתתפות במפעלים שלהם, כמו במקרה של גלאטסראיי ופנרבחצ’ה. בית המשפט לבוררות לספורט (TAS), כאשר הוגשה ערעור על הסנקציה על ידי המועדונים המעורבים, אישר גם את העונשים. בדרך זו, ברצלונה עומדת בפני האיסור האפשרי להשתתף בליגת האלופות למשך עונה אחת.

מלבד אופ”א, פיפ”א יכולה גם להחליט על סנקציות גדולות יותר על ידי הדחה או איבוד נקודות. הענישה האפשרית תבוא לידי ביטוי במסגרת היישום של סעיף 6 של סעיף 27, כאשר המוסד שומר לעצמו את הזכות “לחקור, להעמיד לדין ולהטיל סנקציות על עבירות חמורות שנופלות בגדר היישום של קוד זה ובתחום השיפוט של הקונפדרציות, הפדרציות או ארגוני ספורט אחרים אם הם מוצאים לנכון במקרה נתון, במיוחד אם הקונפדרציה, הפדרציה או ארגון הספורט אינם מעמידים לדין הפרה חמורה תוך תקופה של שלושה חודשים מרגע הדיווח על ההפרה לוועדת המשמעת”.

הדרך המשפטית

בספרד, השופט הורה לטפל בתלונה של משרד התובע בה מאשים את ברצלונה  ואת הנשיאים לשעבר סנדרו רוסל וג’וזפ מריה ברתומאו על פשע מתמשך של שחיתות בעסקים, בצורה של הונאה בספורט. שני הנשיאים לשעבר מואשמים גם בניהול לא הוגן, ובמקרה של ברתומאו, ישנה גם תביעה על שקר במסמך מסחרי.

פשע השחיתות בעסקים בו הואשמה ברצלונה עשוי לכלול כ עונש קנס ופסילה אפשרית, אפילו הטלת פירוק הקבוצה, למרות ששני התרחישים האחרונים הללו נראים לא סבירים. הקנס הכלכלי הוא הצפוי ביותר ברמת העונשים למועדון במקרה שתהיה הרשעה סופית. סכום הקנס הזה יכול להיות פי שלושה מ”הטבה או היתרון שהושגו”. בנוסף, למרות שלברצלונה כמוסד יש כבר עבר פלילי בתיק ניימאר, הדבר לא יחמיר את העונש על עבירות חוזרות. העונשים הכבדים ביותר יהיו הפסקת פעילות ופירוק הישות, אם כי לא סביר שהם יתרחשו מכיוון שהרלוונטיות של הפעילות המשפטית של ברצלונה חייבת להיות “מאוזנת” וה”השלכות הכלכליות והחברתיות”, במיוחד עבור העובדים, שהחלטה שיפוטית מסוג זה תגרור אחריה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
2 הערות
הוותיק ביותר
החדש ביותר תגובה נבחרת
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות
בן דור יוסי

קבוצה מושחתת וליגה מושחתת

Active

מנהל הליגה הזאת מושחת יותר מכולם. מנהל ליגה שמודה שהוא אוהד ריאל, לדעתי הוא זה שמדליף לעיתונאים על מה שקשור לבארסה ובטח גם שותף לקנוניה.