כוורת העולם הערבי

איראן ועומאן מתחילות בצום הרמדאן עם ערב הסעודית לראשונה מזה שנים רבות

דיווח בעיתון הסעודי

ריאד – בתופעה שנעדרה בעולם הערבי והאסלאמי במשך מספר שנים, המוסלמים ברוב המדינות החלו לקיים את צום הרמדאן ביום חמישי.

לאחר הפסקה של מספר שנים, איראן ועומאן הצטרפו לסעודיה ולרוב המדינות הערביות והמוסלמיות בפתיחת צום הרמדאן באותו יום.

קטאר, כווית, בחריין, איחוד האמירויות הערביות, מצרים, עיראק, פלסטין, לבנון, ירדן ותימן הן בין המדינות הערביות שבהן החל צום הרמדאן ביום חמישי לאחר שהשלים 30 ימי שעבן ביום רביעי לאור אי ראיית הסהר. ירח ביום שלישי, 29 שבן.

באיראן, הוג’את אל-אסלאם עלי רזא, חבר הוועדה לראיית הירח במשרדו של המנהיג האיראני, הצהיר כי יום חמישי יהיה היום הראשון של חודש הרמדאן. הוא אמר שסהר הרמדאן נצפה בעין בלתי מזוינת לאחר השקיעה ביום רביעי.

כמו כן, משרד ההקדשות והדתות בסולטנות עומאן הודיע ​​כי אושרה הראייה של סהר הרמדאן, כך שיום חמישי יהיה היום הראשון של חודש הצום.

בית המשפט העליון הסעודי הודיע ​​שלשום כי לא קיבל עדות מהימנה מאף אחד בנוגע לראיית חצי הסהר ביום שלישי, 29 שבן, ומכאן שיום רביעי יהיה היום ה-30 לשבן בהתאם לאום על. -לוח השנה של הקורה ויום חמישי יהיו היום הראשון של חודש הרמדאן.

סוכנות הידיעות קטאר מצידה דיווחה בחשבון הטוויטר שלה כי הוועדה לראיית הסהר במשרד ההקדשים הודיעה ביום רביעי על סיום חודש שעבאן וחמישי כיום הראשון של חודש הרמדאן.

בכווית הודיעה ועדת צפיית הירח שאי אפשר לראות את חצי הסהר של הרמדאן ביום שלישי בערב ולכן יום חמישי יהיה היום הראשון של החודש הקדוש. גם סוכנות הידיעות WAM של איחוד האמירויות דיווחה כי ביום רביעי מסתיים חודש שעבן ויום חמישי הוא היום הראשון של הרמדאן במדינה.

המופתי של ירושלים והשטחים הפלסטיניים מוחמד חוסיין הודיע ​​כי יום חמישי הוא היום הראשון של חודש הרמדאן בשל חוסר היכולת לראות את הסהר ביום שלישי, 29 שבאן.

בעיראק הודיעו גם משרד הרשות השיעית העליונה, אייתוללה סייד עלי אל-סיסטאני וגם משרד ההקדשים הסוניים שיום חמישי הוא היום הראשון של הרמדאן.

דאר אל-איפתא המצרי הודיע ​​כי ביום רביעי מסתיים חודש שעבן, וחמישי הוא היום הראשון של הרמדאן. סוכנות הידיעות הסורית (SANA) ציטטה את המועצה האקדמית פיקה במשרד ההקדשים שאמרה כי יום חמישי הוא היום הראשון בחודש לאור אי ראיית הסהר ביום שלישי. הרשויות המודאגות לצפייה ירח בלבנון, סודן, לוב, תוניסיה, מרוקו ותימן הודיעו גם הן על תחילת צום הרמדאן ביום חמישי.

תחילתו וסופו של חודש הרמדאן תמיד היו עניין של הבדל בעולם האסלאמי, שכן השיטות שבהן נקטה כל מדינה בקביעת הראייה של הסהר היו שונות מהשנייה. לעיתים הוא נתון לפרשנות הטקסט המשפטי, בעוד שמדינות מסוימות נוקטות להסתמך על מדינות אחרות כהתייחסות דתית עבורן בקביעת תחילתו או סיומו של צום הרמדאן.

לפי לוח הרמדאן ברוב מדינות ערב, מספר ימי הרמדאן לשנה הנוכחית הוא 29 ימים. הדבר מיוחס בעיקר לעובדה שרמדאן מגיע לאחר סיום 30 ימי שעבן, ומכאן שמדינות בהן החל הצום ביום חמישי צפויות לחגוג את היום הראשון של עיד אל-פיטר ביום שישי, 21 באפריל.

אורך הצום היה כ-14 שעות ביום הראשון של החודש ברוב מדינות ערב והאסלאם, כולל מצרים, ערב הסעודית, קטאר, איחוד האמירויות, כווית, בחריין, עומאן, ירדן, סוריה, לבנון ופלסטין, וכן ב טורקיה ואיראן.

כמו כן, היום הראשון של הרמדאן השנה הוא הקצר ביותר מבחינת שעות צום. משך הצום יגדל בהדרגה ויגיע ל-15 שעות ביום האחרון של הרמדאן, בהפרש של כמה דקות בין מדינה למדינה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות