קרדיט צילום: Tess
קרדיט צילום: Tess
כוורת עולמית

ניסוי גנטי סיני “חסר תקדים” עשוי להוביל לצבא של חיילי-על עמידים לקרינה

דיווחים מסין ממשיכים לאשר כי מדענים שם עדיין מבקשים לדחוף מחסומים באמצעות ניסויים דמויי פרנקנשטיין על גנים עם עין לכיוון מניפולציה של דנ”א אנושי – כל השיקולים האתיים לעזאזל. מה יכול להשתבש?

ל”סאות’ צ’יינה מורנינג פוסט”, שבסיסו בהונג, יש כותרת שיצאה השבוע על סמך הכרזה פורצת דרך של צוות מדענים הקשור לצבא סין, שעובד בבייג’ינג: “הצוות הסיני שעומד מאחורי ניסוי קיצוני בגנים של בעלי חיים אומר שזה עלול להוביל לחיילי-על ששורדים נשורת גרעינית”.

הפרויקט נחשף לראשונה בכתב העת בשפה הסינית, Military Medical Sciences, וזוכה ליותר ויותר תשומת לב תקשורתית ועניין בקהילה המדעית, אך גם מעורר מחלוקות אתיות חמורות, למרות שהניסוי מוגן על ידי המפקחים עליו כ”חוקי לחלוטין”.

על פי הפרטים, המדענים הצבאיים אומרים שהם הצליחו “להחדיר גן מדוב המים המיקרוסקופי לתאי גזע עובריים אנושיים והגבירו משמעותית את עמידותם של תאים אלה לקרינה”. “הם אמרו שהצלחה בניסוי חסר התקדים הזה יכולה להוביל לחיילים סופר-קשוחים שיוכלו לשרוד נשורת גרעינית”, כותב SCMP. היוזמה כללה החדרה ניסיונית לדנ”א אנושי (תוך שימוש בתאים עובריים) של גן מפתח שנמצא בדוב המים. הגן המדובר מעניק ליצור המיקרוסקופי עמידות נדירה לקרינה ולהשפעות סביבתיות קיצוניות אחרות.

מדענים חשבו זה מכבר כי דובי מים, הידועים גם בשם tardigrades, עשויים להחזיק בסודות גנטיים אשר עשויים יום אחד להיות המפתח להישרדות האדם ולאריכות ימים. החיה הזעירה בעלת שמונה הרגליים, שאורכה קטן ממילימטר, תוארה כך:

טרדיגרדים הם זעירים, חמודים וכמעט בלתי ניתנים להשמדה. החיות המיקרוסקופיות מסוגלות לשרוד בסיר של מים רותחים, בתחתית תעלה בעומק הים או אפילו בריק הקר והחשוך של החלל. באוגוסט התרסקה חללית ישראלית שנשאה טרדיגרדים כחלק מניסוי מדעי על הירח, ומדענים מאמינים כי ייתכן שהם שרדו.

לאחר שבודד את הגן של Tardigrade המסוגל לייצר חלבונים דמויי מגן שיכולים להגן מפני קרינה ונזקים אחרים, הצוות הסיני אמר שהוא “מצא דרך להחדיר את הגן הזה לדנ”א האנושי באמצעות CRISPR/Cas9, כלי לעריכת גנים הזמין כיום ברוב המעבדות הביולוגיות”, על פי סקירת SCMP של הניסוי. “בניסוי המעבדה שלהם, כמעט 90% מהתאים העובריים האנושיים הנושאים את הגן של דוב המים שרדו חשיפה קטלנית לקרינת רנטגן, על פי הצוות בראשות פרופסור יו וון מהמעבדה לביוטכנולוגיה של קרינה באקדמיה למדעי הצבא בבייג’ינג”, ממשיך הדו”ח.

אבל הצוות מכיר בכמה ‘בעיות לא ידועות’… הוספת גן זר מדוב המים לתאים עובריים אנושיים עלולה להוביל למוטציות מזיקות, או אפילו להרוג את התאים בגלל הפער הגנטי בין שני המינים, סיכון שצוותו של יו היה מודע אליו, על פי המאמר שלהם. חלבוני המיגון הם “ייחודיים לדובי המים. תגובת החסינות לאחר ביטוי חוצה מינים אינה ידועה, והיא עלולה להוביל לבעיות בטיחות מסוימות”, הם כתבו. הם מדמיינים יישום עתידי אפשרי של טכניקת המניפולציה הגנטית שלהם המתמקדת בניסויים בדובי מים במקרים הקשורים לטיפול במחלת קרינה חריפה עבור מגיבים ראשונים, אנשי צבא או כל מי שנמצא ליד אזור נשורת גרעינית. הם גם חוזים את עידן ‘חייל העל’ העתידי ובני האדם שעברו שינוי גנטי המסוגלים לשרוד אפוקליפסה גרעינית.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
2 הערות
הוותיק ביותר
החדש ביותר תגובה נבחרת
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות
Active

נשמע מטורף, גם לאמריקאים ישנה איזו תוכנית גנטית לחיילי על. העולם הפך למדע בידיוני.

בן דור יוסי

האמריקאים עובדים על סייבורג.