כוורת חושבים

האם הפילים האפריקנים בייתו את עצמם?

מאמר המסכם את המחקר אותו הובילה ד”ר לימור רביב

במשך אלפי שנים, בעלי חיים שונים בוייתו על ידי האדם כדי להיות ידידותיים, פחות אגרסיביים, ולשתף איתנו פעולה. התופעה הזאת, של פרטים שיותר משתפי פעולה ופחות אגרסיביים, כך עולה מן המחקר, מעלה את הסיכויים של פרטים כאלה להתרבות באופן טוב יותר ולהעביר את הגנים הלאה.

פילים אפריקאים משחקים, עוזרים לחולים בלהקה, עושים בייביסיטר על הצעירים של כל הלהקה ועוד תופעות שמזכירות את בעלי החיים שבייתנו לאורך השנים. כמו בפוסט הקודם שלי על ״הביות העצמי״ של קופי הבונובו, האם גם פילים עברו ״ביות עצמי״? הרי גם פילים רגועים מאד, לא תוקפניים ומאד חברתיים ובנוסף ויש להם גם מאפיין פיזי- הם בעלי לסת קצרה יותר מפילים קדומים- מאפיין שמזוהה מאד עם ביות. לימור, שהובילה את המחקר, מעלה את ההשערה שפילים בייתו את עצמם. גורם אחד שעשוי לדחוף את הפילים לביות עצמי היא העובדה שהם גדולים וחזקים ללא אוייב טבעי שמעסיק אותם במלחמות הישרדות.

פיל בוגר מטפל בפיל צעיר יותר. (קרדיט תמונה: פיטר ראס דרך Getty Images)

העובדה שאינם עסוקים בלשרוד היא נדבך חשוב כי היא פתחה להם פתח לחקור, לתקשר ולשחק יותר ולהתרכז ״בלהתקדם״. בדומה לבונובו מהדוגמא הקודמת, שגם להם אין מתחרה ישיר, וגם במקרה שלהם, הם פחות תוקפניים ובעלי קשרים חברתיים מאד מפותחים ומתקדמים ביחס לשימפנזים או גורילות.

החוקרים בחנו את הגנים של הפילים האפריקאיים ומצאו גנים באוכלוסיית הפילים שקשורים לתאים שעברו שינוי גם אצל בעלי חיים מבויתים (כמו כלב או סוס), למשל כאלה שקשורים לטוסטסטרון או כאלה הקשורים להורמונים שגורמים לסטרס, שידוע שהם מושפעים מתהליך הביות.

אבל חשוב להדגיש שהמחקר הזה הוא רק תחילת הדרך. יש קולות מבקרים שטוענים שלא צריך להשתמש במונח הזה של ״ביות עצמי״ עבור בני אדם או פילים כי המונח מיותר. הוא לא עוזר לנו להבין כיצד מתרחש ביות בבעלי חיים או התפתחות של התנהגות חברתית. יתרה מכך, העדויות הגנטיות במחקר דורשות אימות.

לימור מסכמת שביות עצמי אכן נשמע מוזר אבל כדאי להשקיע מאמץ מחקרי בכיוון הזה. בסוף, המטרה היא לגרום למחקרים עתידיים בתחום במינים נוספים. מחקרים נוספים בנושא גם יעשירו את הידע שלנו על האבולוציה של התנהגות חברותית במינים המרוחקים זה מזה אבולוציונית, דוגמת הבונובו והפיל.

הערות: (*בגלל מחסור בידע גנטי, לא נחקרו פילים אסייתים)

תודות: לד”ר לימור רביב.

מקורות:

אגודת מקס פלנק לקידום המדע (the Max Planck Society for the Advancement of Science)

מדע חי (Live Science)

Evolang

על המשתף

Eran Efrat

5 1 הצבעה
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
2 הערות
הוותיק ביותר
החדש ביותר תגובה נבחרת
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות
גרינברג אריה

מאמר מושקע ומאוד מעניין, תודה.

Active

מעניין, פילים מאוד אינטליגנטים. השילוב עם ביטחון עצמי יכולה באמת להיות הסיבה. מה שגם הם צמחונים לכן גם יותר רגועים.