יורש העצר משתתף בטקס ההכרזה על הגל הראשון של פרויקטים של תוכנית Shareek בסך 192 מיליארד SR
כוורת העולם הערבי

יורש העצר משתתף בטקס ההכרזה על הגל הראשון של פרויקטים של תוכנית Shareek בסך 192 מיליארד SR

דיווח בעיתון הסעודי

ריאד – יורש העצר הסעודי וראש הממשלה מוחמד בן סלמאן השתתפו בטקס ההכרזה הגל הראשון של פרויקטים הנתמכים על ידי ה תוכנית חיזוק שותפות במגזר הפרטי (Shareek), בהיקף של 192 מיליארד SR בריאד ביום רביעי.

תוכנית Shareek היא התוכנית הייעודית של ערב הסעודית לחברות גדולות, שנועדה לעזור לנצל את מלוא הפוטנציאל של המגזר הפרטי של הממלכה, ולתרום להשגת היעדים הלאומיים שהוגדרו בחזון 2030. יורש העצר, שהשיק את התוכנית ב-30 במרץ 2021, מפקח מקרוב על יישומה כיו”ר ועדת ההשקעות של חברות גדולות. נכון להיום, נרשמו 28 חברות בתוכנית Shareek.

מספר שרים בכירים ומנהיגי המגזר הפרטי השתתפו בטקס והיו עדים לחתימה על הסכמי מסגרת ל-12 פרויקטים שאושרו במסגרת קריטריוני התמריצים של Shareek, על פני שמונה חברות, במספר מגזרים אסטרטגיים.

פרויקטים אלו יתרמו לצמיחה הכלכלית של הממלכה, יגוונו תעשיות, יקדמו חדשנות ויאפשרו עוד שותפויות ציבוריות-פרטיות. תוכנית Shareek מסייעת לחברות זכאיות להאיץ פרויקטים מתוכננים ולזהות שותפויות פוטנציאליות חדשות והזדמנויות השקעה באמצעות תמיכה ממשלתית.

לגל הראשון של פרויקטים נתמכים תהיה השפעה אסטרטגית על מספר מגזרים כלכליים בממלכה, הכוללת השקעות בשווי 192.4 מיליארד SR, מתוכם 120.23 מיליארד SR יוקצו על ידי חברות גדולות עד סוף 2030, כדי להשיג יותר מ- 466.83 מיליארד SR. בצמיחת התמ”ג עד 2040 וליצור 64,451 מקומות עבודה מקומיים.

בנאומו בטקס הצהיר עבדולעזיז אל-עריפי, מנכ”ל תוכנית Shareek, כי חזון הממלכה 2030, בראשות יורש העצר, תורם להפיכת הממלכה ליעד מוביל להשקעות וצמיחה, תוך התמקדות בחיזוק שותפויות עם המגזר הפרטי כזרז מפתח לפיתוח כלכלי בר קיימא. יתרה מזאת, תוכנית Shareek הפכה לבחירה מרכזית עבור חברות גדולות במגזר הפרטי, והוכחה מ-12 הפרויקטים שמאפשרת התוכנית בארבעה מגזרים.

אל-אריפי ציין כי השווי הכולל של ההשקעות שהוכרזו הוא בסביבות 192 מיליארד SR, כולל 120 מיליארד SR שהוציאו חברות גדולות עד סוף 2030 כדי להשיג צמיחת תוצר של יותר מ-466 מיליארד SR עד 2040.

אל-עריפי אמר כי הפרויקטים הללו תומכים בצמיחתן של שמונה חברות לאומיות ותורמים להעלאת התחרותיות הבינלאומית שלהן, בנוסף ליצירת אפקט גלים חזק על פני שרשראות ערך שלמות, מה שמביא להזדמנויות השקעה גדולות לפלח רחב יותר של המגזר הפרטי. ההשפעה הכלכלית הרחבה היא אחד הקריטריונים העיקריים שנחשבים על ידי Shareek בעת הערכת פרויקטים פוטנציאליים, הוא הוסיף.

טקס החתימה כלל את ההכרזה על הפרויקטים האסטרטגיים הבאים:

Aramco תקבל תמיכה להאצת היישום של חמישה פרויקטים שייצרו יותר מ-10,000 מקומות עבודה, כולל פרויקט ייצור לוחות פלדה במיזם משותף, שמטרתו להפוך את ערב הסעודית לעצמאית ב-100 אחוז לביקוש ללוחות פלדה עד 2030; פרויקט ענן שימשוך שירותי Google Cloud לממלכה ויבסס את ערב הסעודית כמרכז לטכנולוגיות מחשוב ענן מתקדמות; פרויקט ייצור מנועים שיסייע בפיתוח מגזר ימי בר קיימא ויפתח ערך רב יותר ממגזרי מתכות ומכונות, שהם מרכזיים לפיתוח תעשייתי מגוון; ופרויקט יציקה ופרזול בראס אלח’יר, שישפר את שילוב שרשראות האספקה ​​התעשייתיות בממלכה.

הפרויקטים כוללים גם את פרויקט “מתחם הפטרוכימיים של אמירל”, התורם ללוקליזציה של ייצור כימיקלים, במטרה לחזק את ההובלה העולמית של הממלכה בתעשייה הפטרוכימית.

בתחום האנרגיה, ACWA Power תקבל תמיכת Shareek לבניית מפעל המימן הירוק הגדול בעולם, המפותח בשיתוף עם חברת NEOM Green Hydrogen ו-Air Products Qudra. הפרויקט מדגים את היכולות של סעודיה כמובילת אנרגיה ירוקה, בתמיכה בשאיפות האפס נטו של הממלכה.

חברת הכרייה הערבית הסעודית (מאדן) תקבל תמיכה להאצת פרויקט הפוספט 3 שלה בוואעד אל שאמאל, אשר אמור למצב את החברה כיצרנית הגלובלית השלישית בגודלה של דשני פוספט עד 2029 ולשפר את מעמדה של הממלכה בתחום. שרשרת הערך החקלאית בעולם, מסייעת לביטחון תזונתי גלובלי.

במגזר הפטרוכימיים של הממלכה, מובילת התעשייה SABIC קיבלה תמיכה בפרויקט זרז, שנועד לצמצם את התלות ביבוא של ערב הסעודית ולשפר את מעמדה כיצואן על ידי הקמת מרכז ייצור הזרזים הראשון של KSA.

באמצעות מיזם משותף, Shareek תספק תמיכה לחברת Advanced Petrochemical Company לייצור מתיונין נוזלי ואמוניום גופרתי, אשר יתרמו לשיפור ביטחון המזון המקומי ויעילות ייצור בעלי החיים. הפרויקט גם ייצור למעלה מ-21,000 הזדמנויות עבודה חדשות בסעודיה.

בתעשיית הטלקומוניקציה ההולכת וגדלה, Saudi Telecom תטמיע פרויקט כבלים של EMC, שיחזק את מעמדה של ערב הסעודית כמרכז דיגיטלי באזור MENA ומסלול אמין לתעבורת נתונים. כמו כן, Zain יאיץ פרויקט של מרכז נתונים, שיעזור להפוך את הממלכה לכלכלה דיגיטלית על ידי הבטחת מוכנות להתקדמות IT עתידית.

ענקית הלוגיסטיקה הסעודית Bahri תגדיל את יכולתה להובלת אמוניה באמצעות פרויקט שנתמך על ידי Shareek, שאמור לספק שירותי הובלה אמוניה בפעם הראשונה בממלכה, להפחית את התלות בכלי שיט בינלאומיים ולשפר את התוכן המקומי במגזר הלוגיסטי.

Shareek שואפת לפתוח 5 טריליון SR בהשקעות מקומיות במגזר הפרטי עד 2030 ולתרום ליעדים שנקבעו בחזון 2030, שמטרתם גידול בתרומת התמ”ג של המגזר הפרטי ל-65 אחוזים ועלייה ביצוא שאינו נפט מ-16 אחוז ל-50 אָחוּז.

התוכנית מיושמת בתמיכתן של כמה ועדות פיקוח מגזריות בראשות בכירי ממשל. הפרויקטים שהוכרזו באירוע מייצגים את הגל הראשון של פרויקטים נתמכים. צפויים לקבל תמיכה רבים נוספים, ואלה יפורסמו בבוא העת.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות