כוורת העולם הערבי

סטארט-אפים לוקחים הביתה מיליון דולר באקסלרטור TAQADAM

THUWAL – TAQADAM, אחת מתוכניות האקסלרטור הארוכות ביותר במזרח התיכון, העניקה מאגר מימון של מיליון דולר ל-10 סטארט-אפים בתצוגת האקסלרטור השנתית שלה ב-1 במרץ 2023.

חלון הראווה מציין את השנה השישית של האקסלרטור, יוזמה של אוניברסיטת המלך עבדאללה למדע וטכנולוגיה (KAUST) והשותף ה-Saudi British Bank (SABB). ניתוח חדש של 5 הקבוצות הקודמות הראה ש-150 צוותי סטארט-אפ סיימו את האקסלרטור וגייסו יותר מ-58 מיליון דולר במימון.

בנאום בחלון הראווה אמר סעיד אסירי, מנהל דיגיטל ראשי ב-SABB, “אנו ב-SABB גאים מאוד בשותפות האסטרטגית שלנו עם KAUST ותוכנית TAQADAM. המאיץ הזה הוא הרחבה של היוזמות החברתיות והחדשניות שלנו שאומץ על ידי SABB בהתאם לאסטרטגיה שלה ולאמונה החזקה באחריות החברתית שלה כלפי הקהילה. TAQADAM מייצגת דוגמה ליוזמות מרכזיות בתמיכה בחזון 2030 של הממלכה ומהווה המחשה נהדרת לשאיפותיו של הבנק לתמוך במגזר הקטנים והבינוניים, ביזמות ובחדשנות, שכולם יובלים מרכזיים לפיתוח בר-קיימא של כלכלת הממלכה”.

הוא הוסיף: “נמשיך להוביל בתמיכה בשאיפות של בני הנוער ולתרום לבניית דור מבטיח בתחומים שונים של עסקים, מדע וטכנולוגיה”.

הקבוצה האחרונה כוללת 47 סטארט-אפים ו-132 מייסדים מ-11 מדינות ב-17 תעשיות שונות שפורצות את גבולות המדע והטכנולוגיה. עשרה סטארט-אפים קיבלו כל אחד 100,000 דולר של מימון לא מדלל כדי לקדם את העסקים שלהם וגם תהיה להם הזדמנות להצטרף לתוכנית המסלול של מרכז היזמות KAUST.

הסטארטאפים הממומנים כוללים:

  • פלסטוס: המרת פסולת אורגנית לביו-פלסטיק.

  • Kitchefy: גידול מותגי מזון באמצעות מטבחים וירטואליים.

  • Tamawal: שוק להלוואות מותאמות אישית.

  • DESAISIV: אופטימיזציה של חיתום ביטוח.

  • Terraxy: חיזוק שרידות הצמח בתנאי מדבר.

  • ברכה: התמודדות עם בזבוז מזון מסחרי.

  • BRIDGR: פלטפורמת Saas האוטומציה של פעולות ייעוץ.

  • כוורן: שיפור בריאות דבורת הדבש באמצעות תוכנה, IoT וביוטכנולוגיה.

  • SuperCommerce: מאפשר מסחר אלקטרוני בניהול עצמי בקנה מידה גדול.

  • Lisan: AI גנרטיבי לדקדוק וכתיבה בשפה הערבית.

מאיץ TAQADAM ידוע בייצור סטארטאפים מצליחים – רבים מהם גייסו מימון או מצאו בית חדש בסעודיה. בוגרת TAQADAM LabLabee השיגה לאחרונה מימון מראש של 1.4 מיליון דולר להרחבת פלטפורמת המעבדה שלה Telco Cloud והסטארט-אפ AgTech iyris התמזג עם חוות הים האדום והמשיך לגייס 18.5 מיליון דולר בשנה שעברה.

ביום ההדגמה השנה, בוגרי המחזור השישי התייצבו בפני פאנל שופטים של 24 משקיעים גלובליים ואזוריים, כולל אמל דוקאן מ-500 סטארט-אפים, דלאל אלמוטלאק מ-Iliad Partners ואיאן ויטקופ מ-Sino Global Capital.

“TAQADAM מוצאת כמה מהסטארט-אפים הטובים ביותר באזור MENA ובעולם”, אמר עומר שבאן, משקיע ומנכ”ל החלל שנכח במעמד. “הגישה אליהם והיכולת להסתכל על הזדמנויות עתידיות של השקעה היא דבר שלא יסולא בפז.”

תמיכתה של ממלכת ערב הסעודית ביזמות וטכנולוגיה חדשנית מניעה אקוסיסטם של סטארט-אפים בקצב מהיר עם צמיחה של 72% בהשקעות בשנת 2022. KAUST ו-SABB מחויבות לתמוך בסטארט-אפים שיקצרו יתרונות לממלכה כמו יצירת מקומות עבודה וחדשנות מוצרים ושירותים. במהלך העשור האחרון, KAUST שיחקה תפקיד פעיל בהנעת יזמות מקומית: האוניברסיטה סיימה 346 סטארט-אפים מהתוכניות שלה – כמו TAQADAM – תוך שהיא עוזרת להם לגייס למעלה מ-300 מיליון דולר ממימון השקעות. סטארטאפים אלה מתמקדים בהתמודדות עם סוגיות גלובליות כמו קיימות למזון, מים, אנרגיה ואיכות הסביבה.

“להיות מייסד פירושו שסיכון ואי ודאות הם אירוע יומיומי. זה אפילו יותר מרתיע כשאתה בונה סטארטאפ שיש לו פוטנציאל לשנות את העולם”, אמר עבדולרחמן אלג’יפרי, מנהל מאיץ סטארטאפים ב-KAUST Entrepreneurship. “ב-TAQADAM, אנחנו חלק מהמסע של כל מייסד, פועלים כיועצים ולא רק משקיעים. המימון שלנו אינו מדלל כי אכפת לנו מהשפעה בת קיימא בראש ובראשונה. זה אומר שאנחנו יכולים להסתכל מעבר לרווחיות המיידית ולקחת סיכונים על המייסדים שמתמקדים בפתרון כמה מהאתגרים הגלובליים הגדולים ביותר שלנו”.

חלון היישום עבור הקבוצה הבאה של TAQADAM Accelerator פתוח כעת. התוכנית בת 6 חודשים מציעה הזדמנויות לחונכות, סדנאות, מימון לא מדלל עד $140,000 לסטארטאפ, גישה לרשת בינלאומית של סטארטאפים, משקיעים ושותפים. מייסדים יכולים להגיש מועמדות החל מהיום בשעה taqadam.kaust.edu.sa.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות