כלכלת סעודיה רושמת את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מזה 10 שנים
כוורת העולם הערבי

כלכלת סעודיה רושמת את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מזה 10 שנים

דיווח בעיתון הסעודי

RIYADH – הכלכלה הסעודית רשמה את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מבין מדינות ה-G20 בשנה שעברה, כך עולה מהסטטיסטיקה הרשמית.

התוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) של ערב הסעודית צמח ב-8.7% בשנת 2022, מעבר לתחזיות הבינלאומיות, שהעמידו אותו למקסימום של 8.3%.

שיעור הצמיחה הנוכחי הוא השיעור השנתי הגבוה ביותר מזה עשור, לפי נתונים שפרסמה הרשות הכללית לסטטיסטיקה (GASTAT) ביום חמישי. דוח התמ”ג ואינדיקטורים של חשבונות לאומיים לרבעון הרביעי של 2022 אישרו את הנתונים.

באותו הקשר, GASTAT הודיעה כי התמ”ג הסעודי חצה, במחירים נוכחיים, את רף טריליון הדולר בשנת 2022 – לראשונה בהיסטוריה. פעילויות שונות תרמו להשגת שיא זה.

כל הפעילויות הכלכליות רשמו שיעורי צמיחה חיוביים במהלך השנה. התרומה של פעילויות הנפט הגולמי והגז הטבעי הגיעה ל-32.7%, ואחריה השירותים הממשלתיים ב-14.2%, פעילות הייצור למעט זיקוק נפט ב-8.6% ופעילויות סחר סיטונאי וקמעונאי, מסעדות ומלונאות ב-8.2%.

המדיניות שאומצה על ידי סעודיה לתמיכה בכלכלה הלאומית תרמה לגיוון מקורותיה וסיפקה סביבה מתאימה להשגת צמיחת התמ”ג על כל מרכיביה במהלך השנה האחרונה. רפורמות כלכליות ופיננסיות אלה, תוכניות ויוזמות החזון הסעודי, ופרויקטים גדולים, בנוסף להזדמנויות השקעה לקרנות פיתוח ולמגזר הפרטי.

התוצאות חשפו צמיחה חיובית בפעילויות שאינן נפט ב-5.4% בשנת 2022, כאשר פעילויות התחבורה, האחסון והתקשורת עשו את הצמיחה הגבוהה ביותר במגזר שאינו נפט ב-9.1%, ואחריה פעילות ייצור, למעט זיקוק נפט, ב-7.7%.

במהלך הרבעון הרביעי של 2022, הדוח חשף כי התמ”ג הריאלי גדל ב-5.5% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, כאשר פעילות שאינה נפט עלתה ב-6.2% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

הדו”ח הראה גם את הצמיחה הריאלית של התמ”ג של פעילות הנפט במהלך הרבעון הרביעי של 2022, שעמד על 6.1% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2021, בעוד שהתמ”ג הריאלי המותאם לעונתיות גדל ב-1.3%, במהלך הרבעון הרביעי של 2022, בהשוואה לרבעון השלישי של אותה שנה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות