כוורת העולם הערבי

דגל סעודיה: מורשתו של סמל לאומי


מאת Aljohara Zarea

ג’דה – הדגל הסעודי הוא הסמל הלאומי המספר את סיפור ההיסטוריה של הממלכה ומורשתה הגדולה.

הדגל שראשיתו לפני מאות שנים נושא עמו רגעים חזקים רבים בהיסטוריה של ארצו שיגרמו לכל סעודי גאה.

בגלל ההיסטוריה הגדולה הזו של הדגל הסעודי, האפוטרופוס של שני המסגדים הקדושים המלך סלמאן הכריז בפברואר 2023 שסעודיה תחגוג את יום הדגל ב-11 במרץ מדי שנה כדי לכבד את הדגל הלאומי של הממלכה.

הסיבה לבחירה ב-11 במרץ להיות יום הדגל הסעודי היא שביום זה בשנת 1937 לספירה אישר מייסד הממלכה, המלך עבדולעזיז בן עבדולרחמן, את הדגל הלאומי של ערב הסעודית.

סיפורו של הדגל הסעודי החל עם הקמת המדינה הסעודית הראשונה בשנת 1727 לספירה. השימוש בדגל היווה הרחבה של המורשת הערבית והאסלאמית והוא אחד מביטויי המדינה.

שורשי הדגל הסעודי חוזרים להיסטוריה של הממלכה מאז הקמתה. למרות שהוא עבר כמה שלבים ושינויים בתקופת שלטונו של המלך עבדולעזיז, הדגל שמר על מהותו.

כאשר המלך עבדולעזיז שיקם את ריאד, הדגל שהוא נשא היה מרובע וירוק עם שתי חרבות מוצלבות המונחות מעל האמונה האסלאמית או השהאדה: “אין אל מלבד אללה; מוחמד הוא שליח אללה”.

העיצוב שונה מאוחר יותר כדי לשמור על חרב יחידה מעל השהאדה. הדגל היה עד לשינוי נוסף כאשר החרב הונחה מתחת לשהאדה והפסוק בקוראן “עזרה מאללה וניצחון קרוב” (פסוק 13, סורא אל-סאף) כתוב מתחת לחרב.

לבסוף, העיצוב שונה למה שאנחנו רואים היום. כעת הדגל הסעודי בצבע ירוק אזמרגד והאמונה האסלאמית כתובה באמצע בלבן עם חרב לבנה מתחת.

הדגל הסעודי נושא את הצהרת האמונה האסלאמית (השהאדה), המסמלת את מסר השלום. האימאמים של המדינה הסעודית בחרו לשים אותו על הדגל כדי לציין את המסר שהם נשאו.

דגלה של ערב הסעודית, מאז שלטונו של האימאם מוחמד בן סעוד, מייסד המדינה הסעודית הראשונה, היה ירוק ועשוי מצמר ואיבריסאם (הידוע בדרך כלל כחוט המשי העדין ביותר) ועליו כתובה השהאדה.

גם האימאם טורקי בן עבדאללה לקח אותו כדגל הלאומי במהלך מאמציו לאחד את המדינה הסעודית השנייה.

אותו עיצוב המשיך להיות בשימוש בתחילת תקופת שלטונו של המלך עבדולעזיז, עד שפיתח אותו בעקבות איחוד סעודיה.

הפעם הראשונה בה הונף הדגל הלאומי הסעודי הייתה בתקופת שלטונו של האימאם מוחמד בן סעוד בשנת 1727 לספירה. זה היה עד במשך שלוש מאות שנים למאמצי הממלכה לאחד את המדינה.

בשל חשיבות היותו של דגל הממלכה סמל לאחדותה וסימן ללכידותה ותחייתה, ניתן בשנת 1973 לספירה צו מלכותי המאשר את חוק דגל סעודיה.

באשר למאפייניו של הדגל הסעודי, הוא מובחן בצבעו הירוק, המסמל שלום, שגשוג וטוב לב, וסובלנות המייחדת את ערב הסעודית. בהתחלה, הדגל שימש במספר גדלים ובמספר מימדים.

החרב הלבנה שנוספה בתקופת שלטונו של המלך עבדולעזיז מסמלת כוח וצדק. השהאדה המונחת מתחת לחרב מייצגת חוכמה ואמת.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות