כוורת העולם הערבי

האו”ם, האיחוד האירופי הערבי ומדינות המפרץ מברכים על הסכם הממלכה, איראן לחידוש הקשרים הדיפלומטיים

ניו יורק – מזכ”ל האו”ם אנטוניו גוטרש בירך על ההסכם בין ערב הסעודית לאיראן לחדש את היחסים הדיפלומטיים ביניהן.

דובר האו”ם סטפן דוג’ריק הביע את תודתו של מזכ”ל האו”ם לסין על אירוח השיחות האחרונות, ומזכיר האו”ם בירך על המאמצים של מדינות אחרות בהקשר זה, במיוחד סולטנות עומאן ועיראק.

דובר האו”ם גם הצהיר כי יחסי שכנות טובים בין ערב הסעודית לאיראן הכרחיים ליציבות אזור המפרץ.

בבריסל, האיחוד האירופי (האיחוד האירופי) בירך על ההסכם שסיכמו סעודיה ואיראן לחידוש היחסים הדיפלומטיים.

הדובר הראשי לענייני חוץ ומדיניות ביטחון, פיטר סטאנו, אמר בהצהרה בבריסל כי האיחוד האירופי משבח את המאמצים הדיפלומטיים שהובילו לחידוש החילופים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, אשר יתרמו ליציבות באזור.

הוא הוסיף כי קידום שלום ויציבות, והשגת הסרת המתיחות במזרח התיכון היא בין סדרי העדיפויות המרכזיים של האיחוד האירופי. סטאנו אישר את נכונות האיחוד האירופי לתקשר עם כל השחקנים במזרח התיכון בגישה הדרגתית ומכילה ובשקיפות מלאה.

בקהיר, הפרלמנט הערבי בירך על ההצהרה המשולשת המשותפת שהוציאו סעודיה, איראן וסין לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין סעודיה לאיראן ולפתוח מחדש את שגרירויותיהן תוך פרק זמן מקסימלי של חודשיים, וכן אישר כיבוד ריבונות מדינות אי התערבות בענייניהם הפנימיים.

בהצהרה הדגיש הפרלמנט הערבי את חשיבותו של צעד זה להחזרת היציבות באזור הערבי וחתירה לפתרון משברים בולטים, תוך הבעת תקווה כי הוא יתרום גם להפגת המתחים הקיימים ולהשגת ביטחון לעמי העולם כולו.

גם מצרים הביעה הערכה לצעד החשוב שנקטו ערב הסעודית ואיראן, שחידשו את היחסים הדיפלומטיים, ושיבחו את עמדת הממלכה בהקשר זה, שתסיר את המתח ביחסים האזוריים.

קהיר גם אישרה את דבקותה של הממלכה בעקרונות האו”ם של כיבוד ריבונות מדינות, אי התערבות בענייניהן הפנימיים ושיפור הביטחון והיציבות האזוריים.

דובר הנשיאות המצרית, אחמד פהמי, אמר בהצהרה ביום שבת כי ארצו מצפה לכך שלהתפתחות זו תהיה השפעה חיובית על המדיניות האזורית והבינלאומית של איראן.

הוא הוסיף, זה גם מהווה הזדמנות לאיראן לאמץ מדיניות שלוקחת בחשבון את הדאגות הלגיטימיות של מדינות האזור באופן שמגביר הזדמנויות לשיתוף פעולה וגיבוש יחסים חיוביים, ומתווה דרך ליחסים העונים על שאיפותיהם של עמי האזור להגיע לשגשוג ולקדמה.

בפריז בירכה צרפת על הסכמת סעודיה ואיראן לחדש את היחסים הדיפלומטיים ביניהן.

משרד החוץ הצרפתי אמר בהצהרה כי שרת החוץ קתרין קולונה תומכת בדיאלוג ובכל יוזמה שיכולה לתרום תרומה מוחשית להרגעת המתחים ולחיזוק הביטחון והיציבות האזוריים.

במנאמה בירכה בחריין על ההצהרה המשותפת שפרסמו סעודיה ואיראן, בתיווך סין, לחידוש היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

בהצהרה, משרד החוץ הביע את הערכתה של בחריין ליוזמה שסין לארח את השיחות בין סעודיה לאיראן, ובירך על מאמצים דיפלומטיים מוקדמים יותר של עיראק ועומני בהקשר זה.

כמו כן, הביע המשרד תקווה כי הסכם זה יהווה צעד חיובי בדרך ליישוב המחלוקות ולסיום כל הסכסוכים האזוריים בדיאלוג ובאמצעים דיפלומטיים, וכינון יחסים על בסיס הבנה הדדית, כבוד, שכנות טובה, אי התערבות במדינה. ענייני מדינות אחרות, ועמידה באמנת האומות המאוחדות, הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי, וחוקים ונורמות בינלאומיות.

הוא שיבח את תפקידה המוביל של ערב הסעודית בתמיכה בביטחון, בשלום וביציבות, כמו גם בחתירה לדיפלומטיה ביישוב סכסוכים אזוריים ובינלאומיים.

בעיר כווית, כווית בירכה ביום שישי על ההסכם הסעודי-איראני לחידוש היחסים הדיפלומטיים והחלפת שגרירים.

משרד החוץ של כווית שיבח את יוזמת הנשיא הידידותי של סין שי ג’ינפינג לארח את השיחות הבילטרליות הסעודיות-איראניות כדי להגיע להסכם בונה זה.

היא שיבחה את המאמצים שעשו עיראק וסולטנות עומאן באירוח סבבי שיח קודמים של דיאלוג שהתקיים בין שני הצדדים בשנים 2021 ו-2022.

היא גם אישרה את תמיכתה של כווית בהסכם זה, בתקווה שהוא יתרום לחיזוק עמודי התווך של הביטחון והיציבות באזור, ובניית אמון ופיתוח יחסי ידידות בין שתי המדינות באופן שישרת את האינטרסים של מדינות האזור. העולם כולו.

בתוניס, תוניסיה בירכה על ההסכם שהושגו בין ערב הסעודית ואיראן לחידוש היחסים הדיפלומטיים, תוך שהם משבחים את התפקיד שמילאה סין בגיבוש הסכם זה.

בהודעה שפרסם משרד החוץ שלה בשבת, הביעה תוניסיה תקווה שההסכם בין שתי המדינות השכנות יתרום לחיזוק הביטחון והיציבות באזור, להסיר את כל גורמי המתיחות ולבסס שלב חדש של שיתוף פעולה ביניהן.

באנקרה בירך משרד החוץ של טורקיה על הסכמת סעודיה ואיראן לחדש את היחסים הדיפלומטיים.

בהצהרה היא בירכה את שתי המדינות על ההסכם, שלדבריה תורם באופן משמעותי להנחת היסודות לביטחון באזור.

בבגדד אישר דובר משרד החוץ העיראקי אחמד אל-סחף כי ההסכם בין ערב הסעודית לאיראן לחידוש היחסים הדיפלומטיים ביניהן ייצור אווירה חדשה בקידום האינטרסים של האזור.

בהצהרה, אמר דובר המשרד כי ההסכם הסעודי-איראני מגיע כשיא של חזון שני הצדדים בדבר עדיפות הדיאלוג כדרך להפחתת מתח, מה שמעיד על כך שההסכם פותח שלב חדש של הזדמנויות קולקטיביות.

הוא הסביר כי אירוח סבבי הדיאלוג בעיראק בין הממלכה לאיראן בא במטרה של הצורך של האזור להשיג את האינטגרציה הרצויה בכל הרמות, והדגיש את הצורך ביצירת אזור בטוח וסביבה המשפרת את הזדמנויות הפיתוח על פי קולקטיב. רצון שמתעלה על ההבדלים.

ברמאללה בירכה הנשיאות הפלסטינית על הסכמת סעודיה ואיראן לחדש את היחסים הדיפלומטיים.

היא הביעה את הערכתה לתפקיד הסיני החיובי שתרם להשגת הסכם זה, והביעה את תקוותה שהסכם זה יוביל ליציבות וישפר את האקלים החיובי באזור.

בעמאן, הממלכה ההאשמית של ירדן בירכה ביום שישי על ההצהרה המשולשת שהוציאו סעודיה, איראן וסין על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ערב הסעודית לאיראן, והביעה הערכה לתפקידן של עומאן ועיראק בהשגת הסכם זה.

משרד החוץ והיוצאים בעמאן הביעו תקווה שהסכם זה יתרום להגברת הביטחון והיציבות באזור, באופן שישמור על ריבונות המדינות תוך הימנעות מהתערבות בענייניהן הפנימיים, ומשרת אינטרסים משותפים.

באלג’יר בירכה אלג’יריה על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ערב הסעודית לאיראן, עם פתיחתן מחדש של שגרירויות שתי המדינות בתוך תקופה מקסימלית של חודשיים.

בהצהרה של משרד החוץ שלה, אלג’יריה הביעה את שביעות רצונה מהאווירה החיובית שאפיינה את השיחות שהתקיימו בין שתי המדינות, בחסות הרפובליקה העממית של סין.

עוד הדגישו כי ההסכם יאפשר לשתי המדינות ולשני העמים האחים לחזק את שיתוף הפעולה והסולידריות במסגרת עמידה בעקרונות הקבועים באמנת האו”ם ופתרון חילוקי דעות באמצעות הידברות, אשר יתרום לחיזוק השלום והביטחון במדינה. באזור ובעולם.

באיסלמבאד, פקיסטן בירכה על הנורמליזציה של היחסים הדיפלומטיים בין ערב הסעודית לאיראן בהקלה סין.

פקיסטן אמרה כי היא מאמינה בתוקף כי פריצת דרך דיפלומטית חשובה זו תתרום לשלום ויציבות באזור ומחוצה לו.

בהצהרה אמרה פקיסטן, “אנו משבחים את התפקיד שמילאה ההנהגה בעלת החזון של סין בתיאום ההסכם ההיסטורי הזה המשקף את הכוח של מעורבות בונה ודיאלוג משמעותי. אנו מברכים את ההנהגה הנבונה של ממלכת ערב הסעודית והרפובליקה האסלאמית של איראן על ההתפתחות המאוד חיובית הזו”.

ההצהרה גם אישרה, “פקיסטן תמשיך לשחק תפקיד בונה במזרח התיכון ובאזור. אנו מקווים שהצעד החיובי הזה יהווה מודל לחיקוי לשיתוף פעולה והרמוניה אזוריים”. – ספא

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות