נבחרת הנשים של ערב הסעודית נכנסת לראשונה לדירוג העולמי של פיפ”א
כוורת העולם הערבי

נבחרת הנשים של ערב הסעודית נכנסת לראשונה לדירוג העולמי של פיפ”א

ריאד – נבחרת ערב הסעודית בכדורגל נשים נכללה בדירוג הרשמי של פיפ”א העולמי בפעם הראשונה ביום שישי.

ההישג הספורטיבי ההיסטורי של המדינה נחגג ברחבי סעודיה באירוע ייעודי שנערך בעיר הספורט המלך עבדאללה בעיר החוף ג’דה.

מחלקת כדורגל הנשים של התאחדות הכדורגל של ערב הסעודית (SAFF) הוקמה בספטמבר 2019, כאשר הנבחרת הלאומית הוצגה שנתיים לאחר מכן בעקבות ניסויים ראשוניים שקיבלו את פני למעלה מ-700 בנות ומאז הנבחרת כללה 47 בנות מרחבי ערב הסעודית.

הנבחרת הלאומית, הידועה בכינויה “הבזים הירוקים” מנוהלת כיום על ידי המאמנת הראשית של פיניש רוזה לאפי-ספלה, שקיבלה את התפקיד מהמנהלת הטכנית לנשים שעלתה לאחרונה מוניקה סטאב. המשחקים הבינלאומיים התחרותיים הראשונים של הקבוצה התקיימו בפברואר 2022 מול איי סיישל והמלדיביים וכבשו כותרות עולמיות והיוו קו פרשת מים עבור ספורט הנשים הסעודי, כאשר הסעודים רשמו ניצחונות 2-0 בשני המשחקים.

בסך הכל, הנבחרת השתתפה בתשעה משחקים רשמיים, ששלושה מהם היו בטורניר הידידות הראשון שלה, שראה אותה הוכתרה כאלופה, ועזרו להרוויח את מקומה בבמה העולמית בדירוג פיפ”א. כתוצאה מכך, הקבוצה תוכל כעת להתבסס על הרקורד שלה של ארבעה ניצחונות, שלוש תוצאות תיקו ושתי תבוסות על ידי התחרות רשמית בתחרויות באישור FIFA ו-AFC.

“לכל שחקן יש את הסיפור שלו, אבל מה שכולנו חולקים הוא אהבה לכדורגל ורצון להתחרות. להיות בדירוג פיפ”א הופך אותנו לחלק מהכדורגל העולמי וזה אומר הכל. אנו מכירים בכך שיש לנו אחריות עצומה לתת השראה לבני הנוער ולסלול את הדרך לדור העתיד שייצג את ערב הסעודית”, אמרה קפטנית הקבוצה שרה חאליד.

השוער הוסיף: בלי קשר לדירוג שלנו היום, נעבוד קשה כדי להשתפר. יש לנו עתיד מרגש כשמסתכלים עד כמה הנבחרת שלנו צעירה. אבל לעת עתה, אנחנו רק לוקחים את זה צעד אחד בכל פעם ומנסים לצמוח כל יום.

יאסר אל מישאל, נשיא התאחדות הכדורגל של ערב הסעודית וחבר מועצת פיפ”א אמר: “מה שהבנות האלה השיגו תוך שנה וחצי בלבד היה לא פחות ממדהים. מאז 2019 הצלחנו להקים בהצלחה נבחרת לאומית, ליגת על, ליגה א’, ליגה של בתי ספר, עם 50,000 בנות שנרשמות ובשבועות האחרונים הצגנו נבחרת עד 17. תוך שנתיים בלבד כמעט הכפלנו את מספר השחקנים, המועדונים, השופטים והצוות הרשומים וראינו צמיחה של 800% במספר המאמנים. סטטיסטיקה שכל הכדורגל יכול להיות גאה בה וזה רק מראה מה אפשרי כשאתה אוהב את המשחק.

אנו מחויבים במלואם להציע הזדמנויות שוות לבנים ולבנות, בספורט ומחוצה לו. לדוגמה, הנבחרות הלאומיות שלנו מקבלים קצבה יומית שווה בזמן שהם מייצגים את המדינה שלהן, ללא קשר למגדר. הם חולקים את אותם מגרשי אימון, שוהים באותו מקום לינה איכותי, ויש להם גישה לאותו ציוד ומשאבים”.

כדורגל הנשים בסעודיה עבר התקדמות ענק בשנים האחרונות ומשקף חלק ניכר מהשינוי המתרחש בכל האזורים במדינה. השנתיים האחרונות לבדן היו עדות לצמיחה אסטרונומית בכל המדדים כולל מספר השחקנים הרשומים למאמנים מורשים ושופטים למועדונים ותחרויות מקומיות. כולם גדלו באופן מסיבי.

כיום, יש 694 שחקני ליגה, המייצגים למעלה מ-20 לאומים מרחבי העולם, מה שמסמן עלייה של 86% מאז 2021. מאמנות נשים גדלו מ-119 ליותר מ-1,000 תוך שנתיים, בעוד שהאקדמיות העממיות התמקדו בשחקניות בני 6-17. רשם גידול מסיבי של 773% ברישום. אנוד אל אסמרי הפך גם לשופט הסעודי הראשון שנכלל ברשימת השופטים הרשמית של פיפ”א לשנה, מה שסלל את הדרך לשופטים שואפים בתקווה לייצג את ערב הסעודית על הבמה העולמית.

לאמיה בהאיאן, חברת מועצת המנהלים של התאחדות הכדורגל של ערב הסעודית והמפקחת על מחלקת כדורגל הנשים אמרה: “הנבחרת הלאומית שלנו עשתה היסטוריה כשהיא הוקמה לפני 18 חודשים, ומאז המסע שלה עורר השראה למיליונים ברחבי ערב הסעודית והאזור. הכניסה לדירוג פיפ”א הייתה הרגע שאליו התגברנו, ומסמלת רק את ההתחלה של מה שאנחנו רוצים להשיג עם הבנות האלה. הם יכולים לכתוב את ההיסטוריה שלהם עכשיו.

אנחנו גם כבר נמצאים בשיתופי פעולה פעילים עם גופים ופדרציות גלובליות רבות ומזמינות את העולם להצטרף אלינו לתנועת כדורגל הנשים שלנו כשאנחנו שואפות לתת לה את הפלטפורמה שהיא באמת ראויה לה.

מוקדם יותר השנה, SAFF סיימה את הליגות המקצועיות הראשונות שלה בחודש שעבר, כאשר אל נאסר הוכתרה לאלופת ליגת העל לנשים בת שמונה קבוצות. ברמת חובבים, כמעט 50,000 בנות מתוך סך של 3,660 קבוצות בתי ספר לקחו חלק בליגת בתי הספר הארצית הראשונה.

לאחר הגשת מועמדות מוצלחת לגביע ה-AFC לגברים, ערב הסעודית ממתינה כעת להחלטה לגבי ההצעה שלה לגביע אסיה 2026 של AFC לנשים, אשר מבטיחה להצמיח את הספורט ברחבי היבשת ולבנות מורשת מתמשכת בערב הסעודית. – SG

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות