המסגדים ההיסטוריים של ריאד: סיפורי עבר והווה
כוורת העולם הערבי

המסגדים ההיסטוריים של ריאד: סיפורי עבר והווה

ריאד – המסגדים ההיסטוריים של ערב הסעודית משמשים עדות מתמשכת לאבולוציה האדריכלית ולהתמדה האנושית בחצי האי ערב.

בתקופות שונות נשמרו הבניינים הללו בקפידה, מחויבות שבאה לידי ביטוי בתוכנית לשיקום מסגדים היסטוריים.

התוכנית זכתה לתמיכתם הנדיבה של האפוטרופוס של שני המסגדים הקדושים, מלך סלמאן ושל יורש העצר.

הוא מיושם בחסות משרד התרבות בשיתוף עם המשרד לענייני אסלאם, דוואה והדרכה, וקרן הפילנתרופיה אל-תוראת.

התוכנית לשיקום מסגדים היסטוריים שמה לה למטרה לשמור על זהותם ההיסטורית של מסגדים.

באזור ריאד, מסגדים מאופיינים במיוחד בסגנון הארכיטקטוני הפשוט שלהם, הכוללים פנים פתוחים ופתחים חיצוניים מינימליים העולים בהרמוניה עם תנאי האקלים המקומיים.

הם מעוטרים במנורות על עמודים וקשתות מחודדות. חומה סוגרת את החצר החיצונית של המסגד, ואילו המרתף נמצא מתחת למסגד.

הצריחים משולבים בקירות המסגד, מציגים תצורה מעגלית או מרובעת, כאשר קוטרם מצטמצם לכיוון העליון בשל השימוש בבוץ, מים וקש בבנייתם.

התקרות מעוצבות מעץ טמריסק וכפות דקלים. לעומת זאת, כמה אחרים עשויים משורשי עצי דקל ומעוטרים במוטיבים גיאומטריים של טיח המעוטרים על שכבת הטיח המצפה את הקירות, כגון משולשים וטרסות חופפים.

אזור ריאד מתגאה בשפע של מסגדים היסטוריים, כולל מסגד קראן הנודע, אחד המסגדים העתיקים ביותר של האיסלאם שנבנה באזור אל-ימאמה, הידוע בעבר בשם אל-קרינה, כ-80 קילומטרים צפונית-מערבית לריאד.

מסגד אל-חוסייני הוא מבנה יוצא דופן נוסף הממוקם בנפת שאקרה בריאד, שמקורותיו מתחילים במאה ה-12 לספירה. המסגד שופץ בשנת 1431 לספירה באמצעות תרומות של האנשים המקומיים.

מסגד אל-דחלה באל-מג’מעה עומד כאחד המסגדים ההיסטוריים העתיקים ביותר. המסגד נבנה בין 850 ל-900 AH, מצפון לריאד. תושבי העיירה אל-דחלה נהגו לקיים את תפילת יום שישי בצהריים במסגד. שיפוץ המסגד החל בשנת 1432 לספירה אך לא הושלם.

מסגד נוסף ראוי לציון הוא מסגד אל-זרקא, הממוקם צפונית לעיר העתיקה של תרמדה, בין מראט לשקרה. נבנה באמצעות שילוב של חימר ואבן, המסגד מתהדר בגג מעוצב מעץ טמריסק וכפות דקלים.

הוא נבנה בתחילה בין 1259 ל-1282 לספירה בתקופת האימאם פייסל בן טורקי על שטח של 326 מטרים רבועים כדי להכיל 100 מתפללים. מסגד אל-זרקא נבנה מחדש והורחב בהנחייתו של המלך עבדולעזיז בן עבדול רחמן אל-סעוד כדי להכיל את מספר המתפללים ההולך וגדל.

מסגד קסר אל-שריעה נבנה במרכז אל-חיאת’ם, ממערב למחוז אל-ח’רג’ ומדרום לריאד, בשנת 1338 לספירה. לאחר ששופץ לאחרונה, המסגד כולל כעת חצר, מתחם, שירותים וחדרי כביסה לגברים ולנשים.

שטחו הכולל משתרע על פני 371 מ”ר, והוא יכול להכיל עד 150 מתפללים.

מעבר למשמעות הדתית שלו, מסגד קאסר אל-שריעה מהווה מוקד תרבותי וחינוכי חיוני עבור תושבי הכפר. בעבר התקיימו במסגד שיעורים ושיעורי שינון קוראן. – ספא

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
1 תגובה
הוותיק ביותר
החדש ביותר תגובה נבחרת
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות
רן מיכאלי

איזה מקום יפה.