שיעור האבטלה בקרב סעודים יורד ל-8% ברבעון הרביעי של 2022
כוורת העולם הערבי

שיעור האבטלה בקרב סעודים יורד ל-8% ברבעון הרביעי של 2022

דיווח בעיתון הסעודי

RIYADH – הרשות הכללית לסטטיסטיקה (GASTAT) חשפה כי שיעור האבטלה בקרב סעודים רשם ירידה משמעותית, שהגיעה ל-8% ברבעון הרביעי של 2022, בהשוואה ל-9.9% ברבעון השלישי של השנה.

כמו כן חלה ירידה בשיעור האבטלה עבור כלל האוכלוסייה בממלכה, שהגיע ל-4.8 אחוזים בהשוואה לרבעון השלישי של 2022, על פי עלון שוק העבודה שפורסם על ידי GASTAT.

ירידה זו יוחסה בעיקר להגברת הפעילות הממשלתית, וכן לתפקידו של המגזר הפרטי בתהליך ייצור התעסוקה. אלו עולים על הציפיות למרות התנאים הכלכליים שחוות רוב מדינות העולם, כולל מדינות ה-G20, בשל האתגרים הכלכליים והגורמים הגיאופוליטיים שעוברים עליהן.

רמת האבטלה הנמוכה בממלכה באה גם כתוצאה מחקיקה ותוכניות סעודיזציה, תוכניות תמיכה בעבודה ומעקב אחר מפעלים על ידי כל סוכנויות הממשלה הרלוונטיות. הדבר סייע לצבור שיא שלא הושג קודם לכן ברמת שיעור האבטלה לכלל האוכלוסייה. התוכניות והיוזמות במסגרת חזון הממלכה 2030, והרפורמות, החקיקה וההשקה של מגזרים מבטיחים תרמו כולם להשגת שיעור ההשתתפות הגבוה ביותר בכוח העבודה.

דו”ח GASTAT חשף גם כי הירידה המשמעותית בשיעור האבטלה משקפת את ההשפעה הגדולה של התוכניות והתכניות של חזון 2030, שקבעה יצירת הזדמנויות עבודה לסעודים כאחד מסדר העדיפויות החשוב ביותר שלו.

כמו כן, צוין כי להזדמנויות העבודה העונתיות ברבעון הרביעי של 2022 הייתה השפעה על הפחתת שיעורי האבטלה ואספקת מקומות עבודה, אשר בתורם תרמו להגברת הידע ולרכישת חוויות מצטברות להתחרות בשוק העבודה ברמות שונות.

GASTAT חשף כי בעוד שחלה ירידה בשיעור האבטלה בסעודים בכלל, שיעור האבטלה של נשים סעודיות ירד משמעותית ברבעון הרביעי של 2022, והגיע ל-15.4 אחוזים לעומת 20.5 אחוזים ברבעון הקודם. שיעור האבטלה של גברים סעודים ירד ל-4.2% בהשוואה ל-4.3% ברבעון הקודם.

התוצאות החיוביות הללו מגיעות במקביל לכך שהכלכלה הסעודית רושמת את הצמיחה הגבוהה ביותר בתוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) – 8.7 אחוזים. זהו שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מבין מדינות ה-G20. הירידה בשיעורי האבטלה בסעודיה עולה בקנה אחד עם תוצאות סקר התעסוקה של מדד מנהלי הרכש (PMI) בדצמבר 2022, שבו נראתה צמיחה חזקה בהאצה של יצירת מקומות עבודה. קריאת מדד ה-PMI רשמה 52 נקודות, וזה היה הנתון הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות מאז ינואר 2018.

עוד ציינו GASTAT כי שיעור ההשתתפות הגבוה בכוח העבודה של סעודים מאשר את האטרקטיביות של שוק העבודה ואת תפקידו בהעסקה וקליטת סעודים. מספר העובדים והעובדות הסעודיות הרשומים במערכת הביטוח הלאומי הגיע לנתון שיא של 2.2 מיליון.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות