שרי החוץ של סעודיה ואיראן יערכו פגישה היסטורית בבייג’ינג ביום חמישי
כוורת העולם הערבי

שרי החוץ של סעודיה ואיראן יערכו פגישה היסטורית בבייג’ינג ביום חמישי

דיווח בעיתון הסעודי

ריאדשר החוץ של ערב הסעודית הנסיך פייסל בן פרחאן ומקבילו האיראני חוסיין אמיר עבדולהיאן יקיימו את פגישתם ההיסטורית בבייג’ינג ביום חמישי, 6 באפריל, כך דיווח אשרק אל-אווסט.

פגישת בייג’ינג קדמה לשלוש שיחות טלפון בין שני השרים בשבועות האחרונים לאחר חתימת ההסכם, בתיווך סין, ב-10 במרץ.

במהלך השיחות הטלפוניות דנו השרים במספר נושאים מרכזיים הקשורים לחידוש הקשרים הדיפלומטיים הדו-צדדיים, כמו הצעדים הבאים שינקטו בכל הנוגע ליישום ההסכם; נהלים לפתיחה מחדש של משלחות דיפלומטיות; והפעלת ההסכמים הקודמים שנחתמו בין שתי המדינות לפני ניתוק היחסים.

המטרה העיקרית של הפגישה היא להפעיל את תוכן ההסכם המהווה דרך לחידוש היחסים הדיפלומטיים הדו-צדדיים, ולהסדיר את חילופי השגרירים לאחר הפסקה של שבע שנים.

לפי הדיווח, הבחירה בבייג’ין כמקום לפגישה בין שרי החוץ הסעודיים לאיראן באה כהרחבה לתפקידה החיובי של בייג’ין בהגעה להסכם והקלת התקשורת בין שתי המדינות.

ערב הסעודית ואיראן, יחד עם סין, הודיעו בהצהרה משותפת ב-10 במרץ כי ההסכם ייושם תוך 60 יום. ההצהרה המשולשת הדגישה את כיבוד ריבונותן של מדינות ואי-התערבות בענייניהן הפנימיים.

היא גם אישרה את הפעלת כל ההסכמים המשותפים בין ערב הסעודית לאיראן, לרבות הסכם שיתוף הפעולה הביטחוני, והסכם שיתוף הפעולה בתחומי הכלכלה, המסחר, ההשקעות, הטכנולוגיה, המדע, התרבות, הספורט והנוער.

החתימה על ההסכם ההיסטורי לשיקום הקשרים הדיפלומטיים התרחשה לאחר מספר סבבים של משא ומתן בין ערב הסעודית לאיראן בבגדד ובמוסקט, ולאחריו הגיע סבב המשא ומתן האחרון שנערך בבייג’ין בין ה-6 ל-10 במרץ.

בשיחות, בראש המשלחת הסעודית עמד שר המדינה, חבר הקבינט והיועץ לביטחון לאומי ד”ר מוסאיד אל-עיבאן ואילו בראש המשלחת האיראנית עמד מזכ”ל המועצה העליונה לביטחון לאומי, אדמירל עלי שמח’אני.

היוזמה ההיסטורית הזו באה לאחר שבע שנים של ניתוק היחסים בין ערב הסעודית לאיראן, בעקבות התקפת השגרירות הסעודית בטהרן והקונסוליה הסעודית משהד, בינואר 2016, וביזור ושריפת נכסיה. תקריות אלו גרמו למשרד החוץ הסעודי לבקש מדיפלומטים איראנים לעזוב את הממלכה תוך 48 שעות תוך התקשרות לדיפלומטים שלה מאיראן.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות