ערב הסעודית מציינת את יום הדגל בשבת
כוורת העולם הערבי

ערב הסעודית מציינת את יום הדגל בשבת

דיווח של העיתון הסעודי

ריאד – ערב הסעודית תציין את יום הדגל בשבת לראשונה בתולדותיה.

האפוטרופוס של שני המסגדים הקדושים המלך סלמאן הוציא צו מלכותי ב-1 במרץ הקובע את ה-11 במרץ מדי שנה כיום מיוחד לחגיגת הדגל הלאומי.

הדגל הלאומי של ממלכת ערב הסעודית היה סמל לחוזק, ריבונות ואחדות לאומית מאז הקמת המדינה הסעודית בשנת 1727. במשך כמעט שלוש מאות שנים, הדגל היה מגדלור, מקלט, דגל ועדות של מסעות האיחוד שעברה המדינה הסעודית.

ההיסטוריה של דגל ערב הסעודית מתחילה בדגלם של האימאמים של המדינה הסעודית הראשונה, שהקימו את המדינה ואיחדו את שטחיה. הדגל היה בצבע ירוק עם הכיתוב “אין אלוהים מלבד אללה, מוחמד הוא שליח אללה” והוא הונף על עמוד עץ.

הדגל שמר על מפרט זה בכל המדינה הראשונה והשנייה הסעודית. שתי חרבות מוצלבות נוספו לדגל בשלב מרכזי בתקופת שלטונו של המלך עבדולעזיז כשהוביל את המערכה לאיחוד המדינה, ביטחונה ורווחתה.

בשלב מאוחר יותר הוחלפו שתי החרבות בחרב בודדת בחלק העליון. לאחר מכן, החרב הונחה מתחת לאמונה האסלאמית של “אין אל מלבד אללה, מוחמד הוא שליחו של אללה”. עיצוב הדגל סוף סוף התיישב למה שהוא היום עם מילות המונותאיזם וחרב שלופה מתחת לזה.

צורת הדגל, התיאום שלו ומרכיביו עברו בירושה קולקטיבית עד שמועצת השורא הציגה המלצה למלך עבדולעזיז, שאישר את העיצוב הסופי ב-11 במרץ 1937 לספירה (Dhul-Hijjah 27, 1355 AH). חוק העזר של הדגל הסעודי הוצא בשנת 1393 לספירה / 1973 לספירה.

חוק העזר קובע כי דגל ערב הסעודית יהיה מלבני בצורתו, רוחבו שווה לשני שליש מאורכו וצבעו ירוק, המשתרע מהתורן ועד לקצה הדגל. האמונה “אין אל מלבד אללה, מוחמד הוא שליחו של אללה” כתובה באמצע. חרב שלופה עם אחיזתה מכוונת לחלק הנמוך ביותר של הדגל ממוקמת מתחת במקביל למילות המונותאיזם הכתובות בכתב תלולות’. האמונה והחרב בלבן, נראים בבירור משני הצדדים. בסיס הדגל ממוקם באמצע רוחב מילת המונותיאיזם והחרב באורך השווה לשלושת רבעים מהעדות של המונותאיזם במרחק שווה משני הצדדים.

לכל אחד מהצבעים והסיסמאות יש קונוטציות עמוקות. ירוק מסמל צמיחה ואדמה פורייה, לבן הוא סמל לשלום וטוהר, והחרב מייצגת צדק וביטחון. לסמליות זו של החרב יש שורשים ערביים והיא מייצגת את האצילות והגבריות הערבית. מילת המונותאיזם היא הוכחה לאחדותו של אללה וליישום השריעה שלו (החוק האסלאמי) על המתודולוגיה התקינה שעליה הוקמה הממלכה ובעקבותיה שלושת שלבי היווצרותה.

הדגל הסעודי ייחודי בין דגלי העולם ובעל מאפיינים מיוחדים המעניקים לו הילה של יראה, יראת כבוד והאדרה. אסור לעטוף את הדגל על ​​גופות של מלכים ומנהיגים מתים, ולא מורידים אותו בחצי התורן בשעת צער, ואינו משתחווה לאורחים המסוקרים את משמר הכבוד. כאשר יש צורך לעשות זאת באבל, הדגל מורם הפוך על ידי הנחתו באמצע העמוד, נטול מילת המונותאיזם לתקופה מוגדרת. אסור להשתמש בו כסימן מסחרי או לפרסום מכיוון שהדבר יפגע ביוקרה שלו.

גם בחגים רשמיים, הדגל הלאומי מתנוסס על גבי כל מבני הממשלה ומוסדות הציבור בתוך הממלכה ושליחויותיה בחו”ל. ניתן להניף את הדגל רק במצב טוב ובהתאם לפרוטוקול הבינלאומי. הדגל אסור לשימוש במצב גרוע. אם צבעו דהה או אם הדגל עומד להינזק, הוא נשלח לרשויות הרשמיות לשריפה באופן ספציפי.

דגל סעודיה תמיד התנוסס גבוה וממשיך לעשות זאת גם היום. יש לו משמעות ייחודית ומיוחדת המייחדת אותו משאר הדגלים משום שהוא מסמל את יסודות האמונה והמדינה, הסביבה והארץ, ואת האחדות שמייצגת ממלכת סעודיה בחצי האי ערב.

מתוך אמונתם של ממשלת האפוטרופוס של שני המסגדים הקדושים, המלך סלמאן בן עבדולעזיז וירש העצר כי לדגל יש משמעות רבה כביטוי של המדינה הסעודית, חוזקה וריבונותה והוא סמל ללכידות, הרמוניה ואחדות לאומית, צו מלכותי הוצא בשעבן 09, 1444 AH, המקביל ל-01 במרץ 2023, והקדיש את ה-11 במרץ של כל שנה ליום מיוחד להנצחת הדגל תחת השם “יום הדגל” מכיוון Dhul-Hijjah 27, 1355 AH, המקביל ל-11 במרץ 1937, היה היום שבו המייסד, המלך עבדולעזיז המנוח, אישר את הדגל בצורה הנראית כיום מתנופפת עם הקונוטציות הגדולות שלו המתייחסות למונותאיזם, צדק, חוזק, התפתחות, ושגשוג.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות