כוורת העולם הערבי

פרס המלך פייסל ה-45 חולק בטקס הענקת הפרס בריאד

RIYADH – בשם האפוטרופוס של שני המסגדים הקדושים מלך סלמאן, הנסיך פייסל בן בנדר בן עבדולעזיז, אמיר מחוז ריאד, כינן כאן ביום שני בערב את טקס הענקת הפרס הבינלאומי ה-45 של המלך פייסל (KFIP).

הנסיך טורקי אל-פייסל, נשיא מועצת המנהלים של מרכז קינג פייסל למחקר ולימודי אסלאם, נאם בפני האסיפה העילית, קיבל את פני האורחים, בראשות אמיר ריאד והנסיך בנדר בן חאלד אל-פייסל, יועץ בחצר המלכותית. נשיא רשות סוסים. הוא בירך את זוכי פרס KFIP על הזכייה בפרס היוקרתי של השנה.

מזכ”ל KFIP ד”ר עבדולעזיז אל-סובייל הכריז על שמות הזוכים בפרס השנה, בעוד הנסיך פייסל בן בנדר בן עבדולעזיז העניק את הפרסים לזוכים.

אמירטי, מרוקאי, דרום קוריאני, שני בריטים ושלושה אמריקאים זכו בפרס היוקרתי השנה.

הפרס על שירות לאסלאם הוענק במשותף לשייח נאצר בן עבדאללה מאיחוד האמירויות ולפרופסור צ’וי יאנג קיל-האמד מדרום קוריאה.

הפרס ללימודי האסלאם הוענק לפרופסור רוברט הילנברנד מבריטניה.

הפרס לשפה וספרות ערבית הוענק לפרופסור עבדלפתאח קיליטו ממרוקו.

הפרס לרפואה הוענק במשותף לפרופסור דן האנג ברוך מארה”ב ולפרופסור שרה קתרין גילברט מבריטניה.

הפרס למדע הוענק במשותף לפרופסור ג’קי יי-רו ינג ופרופסור צ’אד אלכסנדר מירקין, שניהם מארה”ב.

שתי מדעניות זכו לכבוד כזוכות בפרס המלך פייסל לקטגוריות רפואה ומדע.

פרופסור שרה גילברט, יו”ר סעיד לחיסון במחלקה לרפואה של נופילד באוניברסיטת אוקספורד, שעמדה מאחורי חיסון ה-Oxford-AstraZeneca COVID-19, זכתה בפרס הרפואה.

המדענית הנוספת שזכתה בפרס היא פרופסור ג’קי יי-רו ינג. היא פרופסור במכון הטכנולוגי של מסצ’וסטס, ונבחרה בשל עבודתה על סינתזה של ננו-חומרים ומערכות מתקדמים, ויישומיהם בקטליזה, המרת אנרגיה וביו-רפואה.

פרס המלך פייסל נוסד בשנת 1977. הפרס הוענק לראשונה בשנת 1979 בשלוש קטגוריות: שירות לאסלאם, לימודי אסלאם ושפה וספרות ערבית. שתי קטגוריות נוספות הוצגו ב-1981: רפואה ומדע. פרס הרפואה הראשון הוענק ב-1982, ובמדע שנתיים לאחר מכן.

מאז 1979, פרס המלך פייסל בקטגוריותיו השונות העניק 290 זוכי פרס אשר תרמו תרומות נכבדות למדעים ולמטרות שונות.

כל חתן פרס מקבל 200,000 דולר (SR750,000); מדליית זהב 24 קראט במשקל 200 גרם, תעודה עליה רשום שם חתן הפרס וסיכום עבודתם שהכשיר אותם לפרס, והתעודה חתומה על ידי יו”ר מועצת הפרס. – SG/SPA

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות