כוורת העולם הערבי

גישור על הכלכלה המשתנה במהירות של הממלכה ופיתוח כישרונות מובילים

אוניברסיטת קינג עבדאללה למדע וטכנולוגיה (KAUST) המובילה בעולם ללימודי מחקר לתארים מתקדמים מבטיחה שלצעירים יהיו את הידע וההכשרה הנדרשים לכלכלה הסעודית המשתנה במהירות, שאותם חקרו הדוברים במהלך ועידת כישרונות עתידיים: שיחות אש ב-15 במרץ.

ד”ר נג’ה אשרי, סגנית נשיא KAUST לקידום אסטרטגי לאומי, אמרה בפתח דבריה כי הממלכה עוברת “טרנספורמציה מסיבית לעבר עתיד בר קיימא” שאין דומה לה בשום מקום לאורך ההיסטוריה. “אנחנו יודעים שזה באמת ישפיע על שוק העבודה. זה ישפיע על האופן בו אנו מסתכלים על עצמנו וכיצד אנו מגדירים את העתיד”.

יעדי חזון 2030 של הממלכה כוללים הגדלת הכנסות ממשלתיות שאינן נפט מ-SR163 מיליארד ל-SR1 טריליון בשנה, הגדלת תרומת המגזר הפרטי מ-40 ל-65 אחוז מהתמ”ג, והגדלת תרומות התמ”ג ממיזמים קטנים ובינוניים (SMEs) בין 20 ל-35 אחוז. היא גם שואפת להוריד את שיעור האבטלה מ-11.6 לשבעה אחוזים.

ערב הסעודית משתנה במהירות, אמר אשרי, ועם כל כך הרבה השקעה באקו-סיסטם המחקר והחדשנות, ההשפעה על מסלולי הקריירה של סטודנטים סעודים ניכרת. “KAUST גם עוברת שינויים אדירים כדי להיות מסוגלים לתמוך בפיתוח הממלכה.”

דנה אל-סלימאן, פרופסור אסיסטנטית, חטיבת מדעי החומר והנדסה פיזיקלית והנדסה, KAUST, אמרה בכנס כי חזון הממלכה 2030 מיישר תעשיות, תוכניות ואנשים שונים מרחבי הארץ למען מטרה משותפת. “הדבר היפה בחזון הוא שהוא באמת מאפשר לכל החברה לחדד יעדים ויעדים מוגדרים היטב.”

היא אמרה ש-KAUST לא רק מקדמת את הממלכה באמצעות מחקר פורץ דרך, אלא גם על ידי הכנת הדור הבא להזדמנויות. “סעודיה באמת הופכת למגוונת יותר מבחינת הכלכלה שלה, אבל הדבר היפה השני הוא שסעודיה מעצימה את הנוער שלה. וכך, אם תסתכל שמאלה, ימינה ומרכז תראה שיש הרבה מרכזים לחינוך והעצמה של הדור הזה, בין אם זה דרך האקדמיה, דרך יזמות או דרך התעשייה”.

עם דור של מנהיגים עתידיים שקיבלו השראה ומשכילים להתמודד עם אותם אתגרים, הוסיף אל-סולימאן, הממלכה יכולה להתקדם במהירות לעבר שגשוג וקיימות. “כל עוד אתה לומד איך ללמוד, ויש לך את השאיפה, ואתה מוכיח שדרך הפעילויות שלך והגישה שלך, אז תגיע רחוק מאוד.”

התארחה לצד יריד הקריירה האביבי של KAUST, 15-16 במרץ 2023, ועידת כישרונות עתידיים נבנתה על הצלחת הכנס של השנה שעברה עם ‘שיחת האש’ שלו בהשתתפות מומחים מ-KAUST ומהתעשייה הדנים כיצד הדינמיקה והטכנולוגיה בשוק משפיעות הן על העובדים והן על המעסיקים. .

טניה טסופולו, מנהלת תכנון ופיתוח כוח אדם, Beacon Development, מצטטת את היוזמה הירוקה הסעודית כמספקת צמיחה בעבודה, אך התעשייה חייבת להבטיח כי מיומנויות כוח העבודה “הנכונות” יתפתחו. Shinkyu Park, עוזר פרופסור להנדסת חשמל ומחשבים, KAUST, אמר כי שיתוף פעולה בתעשייה הוא המפתח להתאמה אקדמית, ועוזר להבטיח שהחינוך של צעירים תואם את דרישות המחקר הטכנולוגי.

עומר Khasawneh, מוביל חממת סטארט-אפים, KAUST, אמר כי עם התוכנית של הממלכה להגביר את הנוכחות של חברות קטנות ובינוניות בכלכלה הכוללת, לצעירים יש הרבה יותר גישה להון כדי להקים חברות משלהם או להצטרף למפעל בשלב מוקדם. בנוסף, הוא הוסיף, עלייה בחברות קטנות ובינוניות תשנה את הדינמיקה למשיכת ושימור כישרונות, כאשר מעסיקים גדולים יותר ייאלצו להתחרות על מאגר מצומצם של עובדים מיומנים זמינים.

“אפילו תאגידים גדולים, הם צריכים עכשיו לשנות את התהליכים ואת תרבות העבודה שלהם כדי לנצל את הכישרון הצעיר הזה שיש לו אפשרויות אחרות. אחרת, הם יפסידו”.

מצדה, SaudiVax היא חברת ביוטכנולוגיה המפתחת חיסונים ותרופות ביולוגיות, במיוחד כדי לענות על דרישות רפואיות אזוריות שלא נענו. לצד בניית מערכת אקולוגית ביוטכנולוגית בממלכה, מנהלת הפרויקט, לינה אלמיר, אמרה ל-SaudiVax יש תוכנית הכשרה להכנסת סעודים נוספים למגזר הפארמה. “התוכנית הזו תיגע בבסיס משלב הפיתוח ועד לשלב ההגדלה והשיווק של מוצרים חדשים, ובמיוחד של חיסונים”.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות