לשמור את התאריך!  – העיתון הסעודי
כוורת העולם הערבי

לשמור את התאריך! – העיתון הסעודי

כשאני חי בממלכה, ראיתי עד כמה סעודים מתגאים בדייטים שלהם, ומסיבה טובה. ערב הסעודית מייצרת 1.5 מיליון טונות מרשימים של תמרים בשנה – שהם כמעט 20% מהתמרים שמיוצרים בעולם – עם שווי כולל של יותר מ-SR7.5 מיליארד (בסביבות 2 מיליארד דולר).

כמעט כל סעודי להוט לחלוק את מה שהם יודעים על הסמל הלאומי הזה – החל מזיהוי הזנים השונים, ועד למתן שם לאזור ממנו הם מגיעים ואיך הם גדלים וקוטפים אותם. יותר מיבול מזומן, הממתקים החתומים הללו הם מזינים, טעימים ונמצאים בלב מנהגי סעודיה.

עם זאת, עצי התמר של ערב הסעודית מותקפים. חדקונית הדקל האדומה היא מזיק קטלני שפולש לאזור והורג את העצים הללו. החיפושיות פרצו את דרכן לתוך הגזעים, מטילות ביצים, מאכלסות וזוללות את העצים מבפנים החוצה.

הפסד של 9 מיליון דולר בכל שנה מוערך מהנזק שלהם בממלכה, והרבה יותר ברחבי האזור. אם הבאג הזה לא ייעצר, הוא עלול למחוק את היבול היקר הזה. דרושים פעולות ופתרונות מתואמים.

סוג הדייט האהוב עליי הוא אג’ווה ממדינה, ולמרות שקשה לי להבחין בין ח’לס לסקרי, אני יכול לספר לכם כיצד מחקר KAUST עוזר להציל את התאריכים של הממלכה.

פתרון חדשני אחד שהחוקרים שלנו פיתחו פורס חיישן ראשון מסוגו, סיבים אופטיים ואקוסטיים כדי לזהות נוכחות של חיפושיות בתוך העצים. זיהוי מוקדם הוא המפתח, והמכשירים יכולים לקלוט אפילו את קולות האכלה הקלושים ביותר של זחלים ופעילותם מתחילת הפלישה.

אלגוריתמים של למידת מכונה משמשים לניתוח האותות ולזיהוי מצב הנגיעות של כל עץ. אז הקלה מוקדמת היא פשוטה; חקלאים בדרך כלל מחדירים קוטל חרקים לעצים הנגועים כדי להרוג את הזחלים והחיפושיות.

בהובלת KAUST פרופסור Boon Ooi, חלוצה מוכרת בתחומי פוטוניקת מוליכים למחצה וחיישנים אופטיים, צוות KAUST עובד עם מפעלים רבים בממלכה, כולל משרד הסביבה, המים והחקלאות (MEWA), NEOM, הוועדה המלכותית עבור AlUla והחברה לפיתוח חקלאי תבוק, להתקנת טכנולוגיות זיהוי אלו באתרים חקלאיים וחוות רחבי היקף ברחבי הארץ.

בהשוואה לאמצעי הפחתה אחרים, שהם יקרים או בלתי ניתנים לביצוע, טכנולוגיה זו זולה, אמינה וניתנת להרחבה בקלות, עם יכולת לנטר כמה אלפי עצים בכל סריקה. איתור עצים נגועים יכול לעזור לשלוט בהתפשטות החיפושיות מוקדם יותר ולהגן על מטעי תמרים מפני נזקים.

גישת החיישנים של סיבים אופטיים זו מזוהה כאמצעי מרתיע יעיל נגד חדקונית הדקל האדומה, עם ממצאים שפורסמו בכתבי עת מדעיים מכובדים, כגון Scientific Reports, פרסום של Nature Portfolio.

על עבודה זו, צוות KAUST, יחד עם משתפי הפעולה שלהם במרכז לחקר תמרים של MEWA, קיבלו את הפרס הבינלאומי למצוינות טכנולוגיה חדשנית של תמרים לשנת 2022 על ידי המרכז הלאומי לדקלים ותמרים (NCPD) בריאד, ואת פרס ח’ליפה הבינלאומי לשנת 2023 מ- ממשלת איחוד האמירויות הערביות.

אני גאה כשמחקר באוניברסיטה מתורגם לפעולה משפיעה. אני מקווה שיחד עם השותפים שלנו בממלכה, נוכל לשמור את התאריך ולהגן על המשאב הטבעי והסמל הלאומי הזה מפני פגיעה.

על המשתף

beeBuzz

0 0 הצבעות
דירוג מאמר
הירשם
להודיע על
0 הערות
משובים מוטבעים
צפה בכל התגובות